Barrett Business Services (BBSI) Aktievy
Barrett Business Services, Inc. tillhandahåller lösningar för företagsledning för små och medelstora företag i USA. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 3/6 |
| Framtida tillväxt | 3/6 |
| Tidigare resultat | 2/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 4/6 |
Belöningar
Riskanalys
BBSI klarat våra riskkontroller.
BBSI Community Fair Values
Create NarrativeSee what 9 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Barrett Business Services, Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$32.54 |
| 52 veckors högsta | US$49.65 |
| 52 veckors lägsta | US$25.33 |
| Beta | 0.96 |
| 1 månads förändring | 3.07% |
| 3 månaders förändring | 17.18% |
| 1 års förändring | -21.26% |
| 3 års förändring | 49.35% |
| 5 års förändring | 74.99% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 4,705.91% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| BBSI | US Professional Services | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 3.2% | 2.0% | 1.8% |
| 1Y | -21.3% | -22.0% | 28.4% |
Avkastning vs industri: BBSI matchade US Professional Services branschen som gav -22 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: BBSI presterade sämre än US marknaden som gav 28.4 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| BBSI volatility | |
|---|---|
| BBSI Average Weekly Movement | 3.9% |
| Professional Services Industry Average Movement | 7.4% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.7% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.0% |
Stabil aktiekurs: BBSI har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: BBSI s veckovolatilitet ( 4% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1965 | 141,802 | Gary Kramer | www.bbsi.com |
Barrett Business Services, Inc. tillhandahåller lösningar för företagsledning för små och medelstora företag i USA. Företaget utvecklar en managementplattform som integrerar en kunskapsbaserad metod från managementkonsultbranschen med verktyg från outsourcingbranschen för personalfrågor. Företaget erbjuder också professionella arbetsgivartjänster där man ingår ett kundserviceavtal för att etablera ett anställningsförhållande med varje kundföretag och tar ansvar för löner, löneskatter, arbetsskadeförsäkring och andra administrativa funktioner för kundens befintliga personalstyrka.
Barrett Business Services, Inc. Sammanfattning av grunderna
| BBSI grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$788.86m |
| Vinst(TTM) | US$40.67m |
| Intäkter(TTM) | US$1.25b |
Är BBSI övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| BBSI resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$1.25b |
| Kostnad för intäkter | US$993.26m |
| Bruttovinst | US$261.47m |
| Övriga kostnader | US$220.81m |
| Intäkter | US$40.67m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 1.66 |
| Bruttomarginal | 20.84% |
| Nettovinstmarginal | 3.24% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0% |
Hur har BBSI utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Ger BBSI en tillförlitlig utdelning?
Se BBSI utdelningshistorik och jämförelsetal| Barrett Business Services datum för utdelning | |
|---|---|
| Ex utdelningsdag | May 22 2026 |
| Utbetalningsdag för utdelning | Jun 05 2026 |
| Dagar till Ex-utdelning | 8 days |
| Dagar till utdelningsdag | 6 days |
Ger BBSI en tillförlitlig utdelning?
Se BBSI utdelningshistorik och jämförelsetalFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/29 23:47 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/29 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Barrett Business Services, Inc. bevakas av 4 analytiker. 4 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Vincent Colicchio | Barrington Research Associates, Inc. |
| Christopher Moore | CJS Securities, Inc. |
| Jeffrey Martin | Roth Capital Partners |