Norsk Titanium (NORS.F) Aktievy
Norsk Titanium AS, tillsammans med sina dotterbolag, bedriver 3D-printing av metallegeringar för kommersiella flyg-, försvars- och industrisektorer i Europa och USA. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 2/6 |
| Framtida tillväxt | 6/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 4/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
NORS.F Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Norsk Titanium AS Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | NOK 0.088 |
| 52 veckors högsta | NOK 0.20 |
| 52 veckors lägsta | NOK 0.081 |
| Beta | -0.70 |
| 1 månads förändring | 0% |
| 3 månaders förändring | n/a |
| 1 års förändring | -36.64% |
| 3 års förändring | -64.73% |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -77.95% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| NORS.F | US Aerospace & Defense | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0% | 2.4% | 1.1% |
| 1Y | -36.6% | 30.6% | 28.7% |
Avkastning vs industri: NORS.F presterade sämre än US Aerospace & Defense branschen som gav 30.6 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: NORS.F presterade sämre än US marknaden som gav 28.7 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| NORS.F volatility | |
|---|---|
| NORS.F Average Weekly Movement | n/a |
| Aerospace & Defense Industry Average Movement | 9.2% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.4% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabil aktiekurs: NORS.F s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: Otillräcklig data för att fastställa NORS.F s volatilitetsförändring under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2007 | 128 | Fabrizio Ponte | www.norsktitanium.com |
Norsk Titanium AS, tillsammans med sina dotterbolag, bedriver 3D-printing av metallegeringar för kommersiella flyg-, försvars- och industrisektorer i Europa och USA. Företaget erbjuder titankomponenter av flyg- och rymdkvalitet genom att 3D-printa dem med sin additiva tillverkningsteknik Rapid Plasma Deposition. Företaget säljer också värdeadderande delar.
Norsk Titanium AS Sammanfattning av grunderna
| NORS.F grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$120.14m |
| Vinst(TTM) | -US$55.92m |
| Intäkter(TTM) | US$3.46m |
Är NORS.F övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| NORS.F resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$3.46m |
| Kostnad för intäkter | US$8.61m |
| Bruttovinst | -US$5.15m |
| Övriga kostnader | US$50.78m |
| Intäkter | -US$55.92m |
Senast redovisade vinst
Dec 31, 2025
Nästa vinstdatum
Aug 19, 2026
| Vinst per aktie (EPS) | -0.054 |
| Bruttomarginal | -148.77% |
| Nettovinstmarginal | -1,616.77% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 20.4% |
Hur har NORS.F utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/24 20:02 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/04/24 00:00 |
| Intäkter | 2025/12/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Norsk Titanium AS bevakas av 3 analytiker. 2 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Morten Normann | Carnegie Investment Bank AB |
| Orjan Roden | DNB Carnegie Commissioned Research |
| Marcus Gavelli | Pareto Securities |