La Positiva Seguros y Reaseguros Tidigare resultatutveckling
Tidigare kriterier kontrolleras 2/6
La Positiva Seguros y Reaseguros har ökat intäkterna med en genomsnittlig årlig takt på 26.1%, medan Insurance -branschen såg intäkterna växer på 30% årligen. Intäkterna har varit växande med en genomsnittlig takt på 10.4% per år. La Positiva Seguros y Reaseguros s avkastning på eget kapital är 18.8% och den har en nettomarginal på 7.2%.
Viktig information
26.10%
Tillväxttakt i vinsten
25.91%
Tillväxttakt för EPS
Insurance Tillväxt i branschen
11.86%
Intäkternas tillväxttakt
10.39%
Avkastning på eget kapital
18.78%
Nettomarginal
7.21%
Senaste uppdateringen av resultatet
31 Dec 2025
Senaste uppdateringar av tidigare prestationer
Recent updates
Fördelning av intäkter och kostnader
Hur La Positiva Seguros y Reaseguros tjänar och spenderar pengar. Baserat på senast rapporterade resultat, på rullande tolvmånadersbasis.
Resultat- och intäktshistorik
BVL:POSITIC1 Intäkter, kostnader och resultat (PEN Millions )
Datum
Intäkter
Intäkter
G+A Kostnader
FoU-kostnader
31 Dec 25
2,549
184
267
0
30 Sep 25
2,453
193
277
0
30 Jun 25
2,257
174
277
0
31 Mar 25
2,227
191
229
0
31 Dec 24
2,244
216
277
0
30 Sep 24
2,245
218
298
0
30 Jun 24
1,656
218
246
0
31 Mar 24
2,264
182
353
0
31 Dec 23
2,193
150
307
0
30 Sep 23
2,098
101
299
0
30 Jun 23
2,027
84
316
0
31 Mar 23
1,946
73
302
0
31 Dec 22
1,886
64
306
0
30 Sep 22
1,828
70
308
0
30 Jun 22
1,822
92
299
0
31 Mar 22
1,767
79
297
0
31 Dec 21
1,696
73
288
0
30 Sep 21
1,613
70
267
0
30 Jun 21
1,354
64
223
0
31 Mar 21
1,439
76
258
0
31 Dec 20
1,420
85
258
0
30 Sep 20
1,502
77
282
0
30 Jun 20
1,769
62
344
0
31 Mar 20
1,661
56
334
0
31 Dec 19
1,688
59
329
0
30 Sep 19
1,617
39
334
0
30 Jun 19
1,539
15
334
0
31 Mar 19
1,574
24
323
0
31 Dec 18
1,508
29
328
0
30 Sep 18
1,556
43
338
0
30 Jun 18
1,520
47
323
0
31 Mar 18
1,585
48
323
0
31 Dec 17
1,499
45
325
0
30 Sep 17
1,329
54
316
0
30 Jun 17
1,309
53
326
0
31 Mar 17
1,198
38
339
0
31 Dec 16
1,252
34
350
0
30 Sep 16
1,313
22
388
0
30 Jun 16
1,348
32
414
0
31 Mar 16
1,316
30
413
0
31 Dec 15
1,291
26
365
0
30 Sep 15
1,177
19
279
0
30 Jun 15
1,006
25
196
0
Kvalitetsintäkter: POSITIC1 har inkomster av hög kvalitet.
Växande vinstmarginal: POSITIC1 s nuvarande netto vinstmarginaler (7.2%) är lägre än förra året (9.6%).
Fritt kassaflöde vs resultatanalys
Analys av tidigare vinsttillväxt
Resultatutveckling: POSITIC1 s intäkter har ökat markant med 26.1% per år under de senaste 5 åren.
Accelererande tillväxt: POSITIC1 s har haft negativ intäktstillväxt under det senaste året, så det kan inte jämföras med dess 5-åriga genomsnitt.
Resultat vs industri: POSITIC1 hade negativ intäktstillväxt ( -14.8% ) under det senaste året, vilket gör det svårt att jämföra med branschens genomsnitt Insurance ( 3.7% ).
Avkastning på eget kapital
Hög ROE: POSITIC1 s avkastning på eget kapital ( 18.8% ) anses vara låg.
Avkastning på tillgångar
Avkastning på sysselsatt kapital
Upptäck starka bolag som tidigare presterat bra
7D
1Y
7D
1Y
7D
1Y
Företagsanalys och finansiella data Status
Uppgifter
Senast uppdaterad (UTC-tid)
Analys av företag
2026/05/12 08:22
Aktiekurs vid dagens slut
2026/05/11 00:00
Intäkter
2025/12/31
Årlig intjäning
2025/12/31
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
La Positiva Seguros y Reaseguros S.A. bevakas av 0 analytiker. 0 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.