GCC. de (GCC *) Aktievy
GCC, S.A.B. de C.V., genom sina dotterbolag, producerar, marknadsför och distribuerar cement, ballast, fabriksbetong och andra material till byggindustrin i Mexiko och USA. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 4/6 |
| Framtida tillväxt | 1/6 |
| Tidigare resultat | 2/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
Belöningar
Riskanalys
Inga risker upptäckta för GCC * från våra riskkontroller.
GCC * Community Fair Values
Create NarrativeSee what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
GCC, S.A.B. de C.V. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | Mex$201.66 |
| 52 veckors högsta | Mex$221.21 |
| 52 veckors lägsta | Mex$151.41 |
| Beta | 0.47 |
| 1 månads förändring | -1.33% |
| 3 månaders förändring | 1.38% |
| 1 års förändring | 7.82% |
| 3 års förändring | 46.17% |
| 5 års förändring | 31.55% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 2,780.86% |
Senaste nyheter och uppdateringar
GCC, S.A.B. de C.V. Just Beat EPS By 15%: Here's What Analysts Think Will Happen Next
A week ago, GCC, S.A.B. de C.V. ( BMV:GCC ) came out with a strong set of first-quarter numbers that could potentially...GCC *: Steady Assumptions And Higher Future P E Multiple Will Support Upside
Analysts have slightly reduced their price target for GCC de to MX$243.09 from MX$245.69. This reflects updated fair value assumptions and a modestly higher future P/E multiple in their models.Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| GCC * | MX Basic Materials | MX Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -3.5% | 1.2% | -0.6% |
| 1Y | 7.8% | 22.3% | 14.9% |
Avkastning vs industri: GCC * presterade sämre än MX Basic Materials branschen som gav 22.3 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: GCC * presterade sämre än MX marknaden som gav 14.9 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| GCC * volatility | |
|---|---|
| GCC * Average Weekly Movement | 4.2% |
| Basic Materials Industry Average Movement | 4.1% |
| Market Average Movement | 3.9% |
| 10% most volatile stocks in MX Market | 6.2% |
| 10% least volatile stocks in MX Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: GCC * har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för MX.
Volatilitet över tid: GCC * s veckovolatilitet ( 4% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1941 | 3,172 | Hector Escalante Ochoa | www.gcc.com |
GCC, S.A.B. de C.V., genom sina dotterbolag, producerar, marknadsför och distribuerar cement, ballast, fabriksbetong och andra material för byggindustrin i Mexiko och USA. Bolaget erbjuder cement, fabriksbetong, byggmaterial och asfalt samt energi. Företaget tillhandahåller även specialprodukter, bland annat Komponent, en krympningskompenserande expanderande betongtillsats; Metaforce, en reaktiv och jämn pozzolan som används som ett alternativ till flygaska; Microsilex för användning i brodäck och beläggning; Rapid Set, en lösning för betongtillämpningar; och Versabind, ett cementbaserat material som används som fyllmedel i asfaltblandningar som ersättning för kalk.
GCC, S.A.B. de C.V. Sammanfattning av grunderna
| GCC * grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | Mex$65.77b |
| Vinst(TTM) | Mex$5.29b |
| Intäkter(TTM) | Mex$25.19b |
Är GCC * övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| GCC * resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$1.46b |
| Kostnad för intäkter | US$946.01m |
| Bruttovinst | US$511.57m |
| Övriga kostnader | US$205.24m |
| Intäkter | US$306.33m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 0.94 |
| Bruttomarginal | 35.10% |
| Nettovinstmarginal | 21.02% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 26.9% |
Hur har GCC * utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Företagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/26 13:09 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/25 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
GCC, S.A.B. de C.V. bevakas av 14 analytiker. 9 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Ramón Ortiz Reyes | Actinver Case de Bolsa, S.A. de C.V. |
| Carlos Peyrelongue | BofA Global Research |
| Bruno Mendonca | Bradesco S.A. Corretora de Títulos e Valores Mobiliários |