Trident Estates (TRI) Aktievy
Trident Estates plc, ett fastighetsinvesteringsbolag, äger, förvaltar, förvärvar, utvecklar och omutvecklar fastigheter för hyres- och investeringsändamål på Malta. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 1/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 4/6 |
| Finansiell hälsa | 2/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
Belöningar
Riskanalys
+ 1 större risk
TRI Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Trident Estates plc Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | €1.35 |
| 52 veckors högsta | €1.35 |
| 52 veckors lägsta | €0.90 |
| Beta | -0.24 |
| 1 månads förändring | 23.85% |
| 3 månaders förändring | 35.00% |
| 1 års förändring | 20.54% |
| 3 års förändring | 0% |
| 5 års förändring | -8.78% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -11.18% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| TRI | MT Real Estate | MT Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 20.5% | -0.6% | -0.5% |
| 1Y | 20.5% | 8.1% | 5.0% |
Avkastning vs industri: TRI översteg MT Real Estate branschen som gav 8.1 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: TRI översteg MT marknaden som gav 5 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| TRI volatility | |
|---|---|
| TRI Average Weekly Movement | n/a |
| Real Estate Industry Average Movement | 4.1% |
| Market Average Movement | 2.6% |
| 10% most volatile stocks in MT Market | 6.7% |
| 10% least volatile stocks in MT Market | 1.1% |
Stabil aktiekurs: TRI s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för MT.
Volatilitet över tid: Otillräcklig data för att fastställa TRI s volatilitetsförändring under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2000 | 8 | Charles Xuereb | tridentestatesplc.com |
Trident Estates plc, ett fastighetsinvesteringsbolag, äger, förvaltar, förvärvar, utvecklar och omutvecklar fastigheter för uthyrnings- och investeringsändamål på Malta. Bolaget förvaltar och marknadsför Trident Park-projektet och hyr ut fastigheter. Bolaget bildades år 2000 och har sitt säte i Birkirkara, Malta.
Trident Estates plc Sammanfattning av grunderna
| TRI grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €47.04m |
| Vinst(TTM) | €3.30m |
| Intäkter(TTM) | €5.84m |
Är TRI övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| TRI resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | €5.84m |
| Kostnad för intäkter | €718.00k |
| Bruttovinst | €5.12m |
| Övriga kostnader | €1.82m |
| Intäkter | €3.30m |
Senast redovisade vinst
Jul 30, 2025
Nästa vinstdatum
Sep 17, 2026
| Vinst per aktie (EPS) | 0.079 |
| Bruttomarginal | 87.69% |
| Nettovinstmarginal | 56.50% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 55.8% |
Hur har TRI utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Företagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/28 20:17 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/28 00:00 |
| Intäkter | 2025/07/30 |
| Årlig intjäning | 2025/01/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Trident Estates plc bevakas av 0 analytiker. 0 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.