Eleving Group (ELEVR) Aktievy
Eleving Group S.A. tillhandahåller fordons- och konsumentfinansieringstjänster i Europa, Afrika och internationellt. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 2/6 |
| Framtida tillväxt | 3/6 |
| Tidigare resultat | 1/6 |
| Finansiell hälsa | 3/6 |
| Utdelningar | 2/6 |
Belöningar
Riskanalys
ELEVR Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Eleving Group S.A. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | €1.70 |
| 52 veckors högsta | €1.73 |
| 52 veckors lägsta | €1.60 |
| Beta | 0 |
| 1 månads förändring | 0% |
| 3 månaders förändring | -0.56% |
| 1 års förändring | -0.29% |
| 3 års förändring | n/a |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 0.29% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| ELEVR | LV Consumer Finance | LV Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0% | 1.3% | -1.1% |
| 1Y | -0.3% | 6.3% | -3.8% |
Avkastning vs industri: ELEVR presterade sämre än LV Consumer Finance branschen som gav 6.3 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: ELEVR översteg LV marknaden som gav -3.8 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| ELEVR volatility | |
|---|---|
| ELEVR Average Weekly Movement | 0.6% |
| Consumer Finance Industry Average Movement | 5.8% |
| Market Average Movement | 2.6% |
| 10% most volatile stocks in LV Market | 10.9% |
| 10% least volatile stocks in LV Market | 1.4% |
Stabil aktiekurs: ELEVR har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för LV.
Volatilitet över tid: ELEVR s veckovolatilitet ( 1% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2012 | 4,438 | Modestas Sudnius | www.eleving.com |
Eleving Group S.A. tillhandahåller tjänster inom fordons- och konsumentfinansiering i Europa, Afrika och internationellt. Bolaget erbjuder finansieringsprodukter via en onlineplattform, tredjeparts onlineportaler för bilförsäljning, fysiska filialer och fysiska återförsäljare av begagnade bilar, samt kreditlinjer och avbetalningslån. Bolaget bildades 2012 och har sitt huvudkontor i Luxemburg, Luxemburg.
Eleving Group S.A. Sammanfattning av grunderna
| ELEVR grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €187.76m |
| Vinst(TTM) | €23.29m |
| Intäkter(TTM) | €211.02m |
Är ELEVR övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| ELEVR resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | €211.02m |
| Kostnad för intäkter | €29.68m |
| Bruttovinst | €181.34m |
| Övriga kostnader | €158.04m |
| Intäkter | €23.29m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
Aug 10, 2026
| Vinst per aktie (EPS) | 0.20 |
| Bruttomarginal | 85.93% |
| Nettovinstmarginal | 11.04% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 413.5% |
Hur har ELEVR utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Företagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/25 21:34 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/25 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Eleving Group S.A. bevakas av 1 analytiker. 1 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Marius Fuhrberg | Warburg Research GmbH |