PhoenixBio (6190) Aktievy
PhoenixBio Co., Ltd. tillhandahåller kontraktsstudier för upptäckt och utveckling av läkemedel främst i Japan. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 4/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 3/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
6190 Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
PhoenixBio Co., Ltd. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | JP¥434.00 |
| 52 veckors högsta | JP¥724.00 |
| 52 veckors lägsta | JP¥362.00 |
| Beta | 0.35 |
| 1 månads förändring | -1.36% |
| 3 månaders förändring | -9.01% |
| 1 års förändring | 19.56% |
| 3 års förändring | -20.51% |
| 5 års förändring | -28.26% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -84.77% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| 6190 | JP Life Sciences | JP Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -0.5% | 2.6% | 1.2% |
| 1Y | 19.6% | -4.9% | 42.1% |
Avkastning vs industri: 6190 översteg JP Life Sciences branschen som gav -4.9 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: 6190 presterade sämre än JP marknaden som gav 42.1 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| 6190 volatility | |
|---|---|
| 6190 Average Weekly Movement | 6.6% |
| Life Sciences Industry Average Movement | 6.1% |
| Market Average Movement | 5.0% |
| 10% most volatile stocks in JP Market | 9.5% |
| 10% least volatile stocks in JP Market | 2.5% |
Stabil aktiekurs: 6190 har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för JP.
Volatilitet över tid: 6190 s veckovolatilitet ( 7% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2002 | 69 | Takashi Shimada | phoenixbio.co.jp |
PhoenixBio Co., Ltd. tillhandahåller kontraktsstudier för läkemedelsforskning och utveckling främst i Japan. Bolaget använder PXB-mouse, en chimär mus med humaniserad lever, för experiment inom läkemedelsutveckling och in vitro-studier med färska humana hepatocyter från PXB-celler. Den chimära musmodellen med en humaniserad lever används för in vivo-studier inom genterapi, NASH/NAFLD-läkemedelsutvecklingsprogram, antivirala terapeutiska tester, DMPK/toxicitetsstudier och anpassade transplantationer.
PhoenixBio Co., Ltd. Sammanfattning av grunderna
| 6190 grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | JP¥1.77b |
| Vinst(TTM) | JP¥125.00m |
| Intäkter(TTM) | JP¥1.57b |
Är 6190 övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| 6190 resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | JP¥1.57b |
| Kostnad för intäkter | JP¥365.00m |
| Bruttovinst | JP¥1.20b |
| Övriga kostnader | JP¥1.08b |
| Intäkter | JP¥125.00m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
May 29, 2026
| Vinst per aktie (EPS) | 30.71 |
| Bruttomarginal | 76.68% |
| Nettovinstmarginal | 7.99% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 21.2% |
Hur har 6190 utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/25 18:39 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/25 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2026/03/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
PhoenixBio Co., Ltd. bevakas av 0 analytiker. 0 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.