Ascopiave (ASC) Aktievy
Ascopiave S.p.A. är verksamt inom distribution av naturgas i Italien. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 3/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 5/6 |
| Finansiell hälsa | 2/6 |
| Utdelningar | 5/6 |
Belöningar
Riskanalys
ASC Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Ascopiave S.p.A. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | €3.21 |
| 52 veckors högsta | €3.95 |
| 52 veckors lägsta | €2.92 |
| Beta | 0.82 |
| 1 månads förändring | -5.59% |
| 3 månaders förändring | -17.69% |
| 1 års förändring | 3.38% |
| 3 års förändring | 29.70% |
| 5 års förändring | -13.94% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 69.04% |
Senaste nyheter och uppdateringar
ASC: 2026 Dividend And Stable Assumptions Will Support Future Upside Potential
Analysts have adjusted their price target on Ascopiave to €4.00 from €4.00, with the change linked to updated assumptions for discount rate, profit margins and forward P/E, while keeping fair value and revenue growth expectations aligned with prior views. What's in the News Ascopiave S.p.A. announced an annual dividend of €0.1600 per share.ASC: 2026 Dividend And Stable Fair Value Will Support Upside Potential
Analysts have nudged their price target on Ascopiave higher to €4.00, reflecting updated assumptions around slightly stronger revenue growth, a marginally lower discount rate and a modest adjustment to future P/E and profit margin expectations. What's in the News Ascopiave S.p.A. announced an annual dividend of €0.1600 per share, with payment scheduled for May 6, 2026, an ex dividend date of May 4, 2026, and a record date of May 5, 2026 (Key Developments).Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| ASC | IT Gas Utilities | IT Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -2.3% | -2.4% | 1.0% |
| 1Y | 3.4% | 20.1% | 19.4% |
Avkastning vs industri: ASC presterade sämre än Italian Gas Utilities branschen som gav 20.1 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: ASC presterade sämre än Italian marknaden som gav 19.4 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| ASC volatility | |
|---|---|
| ASC Average Weekly Movement | 4.3% |
| Gas Utilities Industry Average Movement | 3.5% |
| Market Average Movement | 5.2% |
| 10% most volatile stocks in IT Market | 8.8% |
| 10% least volatile stocks in IT Market | 3.3% |
Stabil aktiekurs: ASC har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för Italian.
Volatilitet över tid: ASC s veckovolatilitet ( 4% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1956 | 741 | Nicola Cecconato | www.gruppoascopiave.it |
Ascopiave S.p.A. är verksamt inom distribution av naturgas i Italien. Verksamheten bedrivs genom segmenten Gas Distribution, Renewable Energy och Other. Företaget innehar koncessioner och direkta uppdrag för leverans av tjänsten i olika kommuner och tillhandahåller tjänster till användare genom ett distributionsnätverk samt tillhandahåller tjänster till upptagningsområdet.
Ascopiave S.p.A. Sammanfattning av grunderna
| ASC grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €694.77m |
| Vinst(TTM) | €85.03m |
| Intäkter(TTM) | €260.31m |
Är ASC övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| ASC resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | €260.31m |
| Kostnad för intäkter | €32.90m |
| Bruttovinst | €227.41m |
| Övriga kostnader | €142.39m |
| Intäkter | €85.03m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
Jul 30, 2026
| Vinst per aktie (EPS) | 0.39 |
| Bruttomarginal | 87.36% |
| Nettovinstmarginal | 32.66% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 72.7% |
Hur har ASC utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Ger ASC en tillförlitlig utdelning?
Se ASC utdelningshistorik och jämförelsetal| Ascopiave datum för utdelning | |
|---|---|
| Ex utdelningsdag | Jun 08 2026 |
| Utbetalningsdag för utdelning | Jun 10 2026 |
| Dagar till Ex-utdelning | 8 days |
| Dagar till utdelningsdag | 10 days |
Ger ASC en tillförlitlig utdelning?
Se ASC utdelningshistorik och jämförelsetalFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/29 15:35 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/29 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Ascopiave S.p.A. bevakas av 3 analytiker. 3 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Luigi De Bellis | Equita SIM S.p.A. |
| Alberto Francese | Intesa Sanpaolo Equity Research |
| Davide Candela | Intesa Sanpaolo Equity Research |