Ball s intäkter har minskat med en genomsnittlig årlig takt på -6.2%, medan Packaging -branschen såg intäkter på sjunkande på 0.8% årligen. Intäkterna har varit fallande med en genomsnittlig takt på 2.1% per år. Ball s avkastning på eget kapital är 16.7% och den har en nettomarginal på 6.8%.
Viktig information
-6.19%
Tillväxttakt i vinsten
-1.98%
Tillväxttakt för EPS
Packaging Tillväxt i branschen
9.45%
Intäkternas tillväxttakt
-2.07%
Avkastning på eget kapital
16.71%
Nettomarginal
6.85%
Senaste uppdateringen av resultatet
31 Mar 2026
Senaste uppdateringar av tidigare prestationer
Recent updates
Fördelning av intäkter och kostnader
Hur Ball tjänar och spenderar pengar. Baserat på senast rapporterade resultat, på rullande tolvmånadersbasis.
Resultat- och intäktshistorik
BIT:1BALL Intäkter, kostnader och resultat (USD Millions )
Datum
Intäkter
Intäkter
G+A Kostnader
FoU-kostnader
31 Mar 26
13,667
936
567
0
31 Dec 25
13,161
912
566
0
30 Sep 25
12,694
712
545
0
30 Jun 25
12,397
581
557
0
31 Mar 25
12,018
527
559
0
31 Dec 24
11,795
424
647
0
30 Sep 24
11,818
529
641
0
30 Jun 24
11,847
470
632
0
31 Mar 24
11,955
437
654
0
31 Dec 23
12,062
484
532
0
30 Sep 23
12,707
437
529
0
30 Jun 23
13,547
697
555
0
31 Mar 23
14,614
398
555
0
31 Dec 22
13,372
569
555
0
30 Sep 22
15,475
961
628
0
30 Jun 22
15,077
748
617
0
31 Mar 22
14,402
1,124
622
0
31 Dec 21
13,811
878
593
0
30 Sep 21
13,239
808
633
0
30 Jun 21
12,779
870
606
0
31 Mar 21
12,121
762
551
0
31 Dec 20
11,781
585
525
0
30 Sep 20
11,398
518
452
0
30 Jun 20
11,258
369
421
0
31 Mar 20
11,474
472
421
0
31 Dec 19
11,474
566
417
0
30 Sep 19
11,558
557
454
0
30 Jun 19
11,551
524
477
0
31 Mar 19
11,635
446
493
0
31 Dec 18
11,635
454
478
0
30 Sep 18
11,579
462
468
0
30 Jun 18
11,541
451
482
0
31 Mar 18
11,295
431
483
0
31 Dec 17
10,983
374
514
0
30 Sep 17
10,760
268
562
0
30 Jun 17
10,604
250
570
0
31 Mar 17
9,778
458
547
0
31 Dec 16
9,061
263
512
0
30 Sep 16
8,342
265
458
0
30 Jun 16
7,687
280
429
0
31 Mar 16
7,830
133
442
0
31 Dec 15
7,997
281
450
0
30 Sep 15
8,224
302
464
0
30 Jun 15
8,366
404
481
0
Kvalitetsintäkter: 1BALL har inkomster av hög kvalitet.
Växande vinstmarginal: 1BALL s nuvarande netto vinstmarginaler (6.8%) är högre än förra året (4.4%).
Fritt kassaflöde vs resultatanalys
Analys av tidigare vinsttillväxt
Resultatutveckling: 1BALL s intäkter har minskat med 6.2% per år under de senaste 5 åren.
Accelererande tillväxt: 1BALL s intäktstillväxt under det senaste året ( 77.6% ) överstiger sitt 5-åriga genomsnitt ( -6.2% per år).
Resultat vs industri: 1BALL vinsttillväxt under det senaste året ( 77.6% ) översteg Packaging branschen -19.2%.
Avkastning på eget kapital
Hög ROE: 1BALL s avkastning på eget kapital ( 16.7% ) anses vara låg.
Avkastning på tillgångar
Avkastning på sysselsatt kapital
Upptäck starka bolag som tidigare presterat bra
7D
1Y
7D
1Y
7D
1Y
Företagsanalys och finansiella data Status
Uppgifter
Senast uppdaterad (UTC-tid)
Analys av företag
2026/05/12 01:08
Aktiekurs vid dagens slut
2026/05/12 00:00
Intäkter
2026/03/31
Årlig intjäning
2025/12/31
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Ball Corporation bevakas av 25 analytiker. 14 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.