FactSet Research Systems (1FDS) Aktievy
FactSet Research Systems Inc. är tillsammans med sina dotterbolag verksamt som en finansiell digital plattform och leverantör av företagslösningar för investeringsbranschen över hela världen. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 3/6 |
| Framtida tillväxt | 2/6 |
| Tidigare resultat | 4/6 |
| Finansiell hälsa | 3/6 |
| Utdelningar | 5/6 |
Belöningar
Riskanalys
1FDS Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
FactSet Research Systems Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$211.10 |
| 52 veckors högsta | US$383.80 |
| 52 veckors lägsta | US$160.80 |
| Beta | 0.69 |
| 1 månads förändring | 9.10% |
| 3 månaders förändring | 14.05% |
| 1 års förändring | -48.13% |
| 3 års förändring | n/a |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -43.99% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| 1FDS | IT Capital Markets | IT Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 6.2% | 0.4% | 1.0% |
| 1Y | -48.1% | 17.0% | 19.4% |
Avkastning vs industri: 1FDS presterade sämre än Italian Capital Markets branschen som gav 17 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: 1FDS presterade sämre än Italian marknaden som gav 19.4 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| 1FDS volatility | |
|---|---|
| 1FDS Average Weekly Movement | 10.5% |
| Capital Markets Industry Average Movement | 4.2% |
| Market Average Movement | 5.2% |
| 10% most volatile stocks in IT Market | 8.8% |
| 10% least volatile stocks in IT Market | 3.3% |
Stabil aktiekurs: 1FDS s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för Italian.
Volatilitet över tid: 1FDS s veckovolatilitet ( 11% ) har varit stabil under det senaste året, men är fortfarande högre än 75 % av Italian aktier.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1978 | 12,840 | Sanoke Viswanathan | www.factset.com |
FactSet Research Systems Inc. är tillsammans med sina dotterbolag verksamt som leverantör av digitala finansiella plattformar och företagslösningar för investeringsbranschen över hela världen. Företaget tillhandahåller arbetsstationer, portföljanalys och datalösningar för företag, samt managed services för att stödja arbetsflöden för data, prestanda, risk och rapportering. Företaget erbjuder abonnemangsbaserad finansiell data och marknadsinformation om värdepapper, företag, branscher och personer som gör det möjligt för kunderna att undersöka investeringsidéer samt analysera, övervaka och förvalta sina portföljer.
FactSet Research Systems Inc. Sammanfattning av grunderna
| 1FDS grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €7.67b |
| Vinst(TTM) | €503.86m |
| Intäkter(TTM) | €2.06b |
Är 1FDS övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| 1FDS resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$2.40b |
| Kostnad för intäkter | US$1.15b |
| Bruttovinst | US$1.25b |
| Övriga kostnader | US$659.21m |
| Intäkter | US$587.79m |
Senast redovisade vinst
Feb 28, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 16.13 |
| Bruttomarginal | 51.94% |
| Nettovinstmarginal | 24.48% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 64.3% |
Hur har 1FDS utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Företagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/31 08:43 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/29 00:00 |
| Intäkter | 2026/02/28 |
| Årlig intjäning | 2025/08/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
FactSet Research Systems Inc. bevakas av 29 analytiker. 16 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| null null | Argus Research Company |
| Manav Patnaik | Barclays |
| Edward Atorino | Benchmark Company |