Energy (ENY) Aktievy
Energy S.p.A. designar och distribuerar energilagringssystem för bostäder, kommersiella och industriella applikationer över hela världen. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 1/6 |
| Framtida tillväxt | 5/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 5/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
ENY Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Energy S.p.A. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | €0.77 |
| 52 veckors högsta | €0.93 |
| 52 veckors lägsta | €0.55 |
| Beta | 1.32 |
| 1 månads förändring | -1.03% |
| 3 månaders förändring | 8.45% |
| 1 års förändring | -2.53% |
| 3 års förändring | -78.73% |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -72.98% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Commercial And Industrial Shift And Services Expansion Will Transform Long Term Earnings Potential
Catalysts About Energy Energy designs and supplies battery energy storage systems and related software, engineering and services for commercial, industrial and residential customers. What are the underlying business or industry changes driving this perspective?Regulatory And Market Headwinds Will Pressure Storage Services Before Longer Term Benefits Emerge
Catalysts About Energy Energy designs and supplies battery energy storage systems and related software, engineering and services for residential, commercial and industrial customers in Europe. What are the underlying business or industry changes driving this perspective?Energy Storage Shift To Commercial Projects And Services Will Support Long Term Earnings Potential
Catalysts About Energy Energy designs and supplies battery energy storage systems and related software, with a growing focus on commercial and industrial customers in Europe. What are the underlying business or industry changes driving this perspective?Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| ENY | IT Electrical | IT Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 4.9% | 6.7% | 2.6% |
| 1Y | -2.5% | 147.7% | 18.9% |
Avkastning vs industri: ENY presterade sämre än Italian Electrical branschen som gav 147.7 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: ENY presterade sämre än Italian marknaden som gav 18.9 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| ENY volatility | |
|---|---|
| ENY Average Weekly Movement | 7.6% |
| Electrical Industry Average Movement | 6.6% |
| Market Average Movement | 5.2% |
| 10% most volatile stocks in IT Market | 8.7% |
| 10% least volatile stocks in IT Market | 3.2% |
Stabil aktiekurs: ENY s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för Italian.
Volatilitet över tid: ENY s veckovolatilitet ( 8% ) har varit stabil under det senaste året, men är fortfarande högre än 75 % av Italian aktier.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2013 | 84 | Davide Tinazzi | www.energysynt.com |
Energy S.p.A. designar och distribuerar energilagringssystem för bostäder, kommersiella och industriella applikationer över hela världen. Företaget erbjuder enfasiga och trefasiga hybridväxelriktare, litiumbatterier med hög och låg spänning, stora och modulära kraftstyrenheter, laddningsboxar för elbilar, tillbehör och energihanteringssystem för styrning av kraftomvandlingssystemets och batteriernas funktioner. Företaget grundades 2013 och har sitt säte i Rovereto, Italien.
Energy S.p.A. Sammanfattning av grunderna
| ENY grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €41.64m |
| Vinst(TTM) | -€2.49m |
| Intäkter(TTM) | €32.74m |
Är ENY övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| ENY resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | €32.74m |
| Kostnad för intäkter | €25.57m |
| Bruttovinst | €7.16m |
| Övriga kostnader | €9.65m |
| Intäkter | -€2.49m |
Senast redovisade vinst
Dec 31, 2025
Nästa vinstdatum
Sep 28, 2026
| Vinst per aktie (EPS) | -0.046 |
| Bruttomarginal | 21.88% |
| Nettovinstmarginal | -7.60% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 25.6% |
Hur har ENY utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/26 15:16 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/26 00:00 |
| Intäkter | 2025/12/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Energy S.p.A. bevakas av 4 analytiker. 2 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Marcel Goldmann | GBC AG |
| null null | Intermonte SIM S.p.A. |
| Guglielmo Marco Opipari | Intermonte SIM S.p.A. |