Arfin India (ARFIN) Aktievy
Arfin India Limited tillverkar och handlar med olika icke järnhaltiga metallprodukter i Indien. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 0/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 5/6 |
| Finansiell hälsa | 3/6 |
| Utdelningar | 3/6 |
ARFIN Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Arfin India Limited Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | ₹94.01 |
| 52 veckors högsta | ₹106.20 |
| 52 veckors lägsta | ₹31.43 |
| Beta | 0.53 |
| 1 månads förändring | -2.43% |
| 3 månaders förändring | 29.97% |
| 1 års förändring | n/a |
| 3 års förändring | n/a |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 144.82% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| ARFIN | IN Metals and Mining | IN Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 2.4% | 3.7% | 2.1% |
| 1Y | n/a | 31.4% | 0.8% |
Avkastning vs industri: Otillräcklig data för att avgöra hur ARFIN presterade mot Indian Metals and Mining branschen.
Avkastning vs Marknaden: Otillräcklig data för att avgöra hur ARFIN presterade mot Indian marknaden.
Prisvolatilitet
| ARFIN volatility | |
|---|---|
| ARFIN Average Weekly Movement | 6.4% |
| Metals and Mining Industry Average Movement | 7.2% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in IN Market | 10.3% |
| 10% least volatile stocks in IN Market | 4.8% |
Stabil aktiekurs: ARFIN har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för Indian.
Volatilitet över tid: ARFIN s veckovolatilitet ( 6% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1992 | 225 | Jatin Shah | www.arfin.co.in |
Arfin India Limited tillverkar och handlar med olika icke-järnmetallprodukter i Indien. Företagets produkter inkluderar aluminiumtrådar, kärntrådar, ferrolegeringar och göt av aluminiumlegeringar. Företaget tillhandahåller ympningsprodukter av barium, kalcium, cerium, strontium, ferrokiselmagnesium, nicklemagnesium och ferrokiselzirkonium, deox, skott, kuber och skårstänger av aluminium samt produkter för ledare och kablar.
Arfin India Limited Sammanfattning av grunderna
| ARFIN grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | ₹15.87b |
| Vinst(TTM) | ₹154.51m |
| Intäkter(TTM) | ₹6.18b |
Är ARFIN övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| ARFIN resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | ₹6.18b |
| Kostnad för intäkter | ₹5.22b |
| Bruttovinst | ₹962.51m |
| Övriga kostnader | ₹807.99m |
| Intäkter | ₹154.51m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 0.92 |
| Bruttomarginal | 15.57% |
| Nettovinstmarginal | 2.50% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 75.9% |
Hur har ARFIN utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Företagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/27 17:22 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/27 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2026/03/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Arfin India Limited bevakas av 1 analytiker. 0 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Harini V. | FirstCall Research |