Mallcom (India) (MALLCOM) Aktievy
Mallcom (India) Limited, tillsammans med sina dotterbolag, bedriver tillverkning och försäljning av personlig skyddsutrustning i Indien och internationellt. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 2/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 4/6 |
| Finansiell hälsa | 4/6 |
| Utdelningar | 3/6 |
MALLCOM Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Mallcom (India) Limited Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | ₹1,041.40 |
| 52 veckors högsta | ₹1,520.00 |
| 52 veckors lägsta | ₹929.00 |
| Beta | 0.29 |
| 1 månads förändring | -4.41% |
| 3 månaders förändring | -11.38% |
| 1 års förändring | -6.91% |
| 3 års förändring | 15.70% |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 14.04% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Mallcom (India)'s (NSE:MALLCOM) Attractive Earnings Are Not All Good News For Shareholders
Investors were disappointed with Mallcom (India) Limited's ( NSE:MALLCOM ) recent earnings release. Our analysis found...Mallcom (India) (NSE:MALLCOM) Takes On Some Risk With Its Use Of Debt
Some say volatility, rather than debt, is the best way to think about risk as an investor, but Warren Buffett famously...Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| MALLCOM | IN Commercial Services | IN Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0.8% | 0.007% | 2.1% |
| 1Y | -6.9% | -24.2% | 0.8% |
Avkastning vs industri: MALLCOM översteg Indian Commercial Services branschen som gav -24.2 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: MALLCOM presterade sämre än Indian marknaden som gav 0.8 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| MALLCOM volatility | |
|---|---|
| MALLCOM Average Weekly Movement | 5.4% |
| Commercial Services Industry Average Movement | 7.2% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in IN Market | 10.3% |
| 10% least volatile stocks in IN Market | 4.8% |
Stabil aktiekurs: MALLCOM har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för Indian.
Volatilitet över tid: MALLCOM s veckovolatilitet ( 5% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1983 | 282 | Ajay Mall | mallcom.in |
Mallcom (India) Limited bedriver tillsammans med sina dotterbolag tillverkning och försäljning av personlig skyddsutrustning i Indien och internationellt. Företaget erbjuder huvudskyddsutrustning bestående av skyddshjälm, skalmössa, basmössa, öronproppar, skyddsglasögon och ansiktsmask, t.ex. andningsskydd, kirurgiskt skydd, hygienskydd och ansiktsmask med ventil; och handskar, inklusive svarta och gula, nitrilhandskar, skär-, värme- och slagtåliga, kanadensiska, kryogena, förarhandskar, stickade, latexhandskar, läderhandskar, mekaniska handskar, nitrilhandskar, PU-handskar, sömlösa och hållbara nitrilhandskar, termiska handskar och svetshandskar samt lädertillbehör. Företaget tillhandahåller också engångskläder, denim, flamskyddskläder, tunga, hi vis, lätta, multinorm, yrkeskläder, regnkläder, soft shell och polokläder, hållbara, termiska och arbetskläder för kvinnor samt skyddsskor.
Mallcom (India) Limited Sammanfattning av grunderna
| MALLCOM grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | ₹6.51b |
| Vinst(TTM) | ₹535.15m |
| Intäkter(TTM) | ₹5.30b |
Är MALLCOM övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| MALLCOM resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | ₹5.30b |
| Kostnad för intäkter | ₹4.26b |
| Bruttovinst | ₹1.04b |
| Övriga kostnader | ₹504.96m |
| Intäkter | ₹535.15m |
Senast redovisade vinst
Dec 31, 2025
Nästa vinstdatum
May 28, 2026
| Vinst per aktie (EPS) | 85.76 |
| Bruttomarginal | 19.61% |
| Nettovinstmarginal | 10.09% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 36.9% |
Hur har MALLCOM utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Företagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/27 08:32 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/27 00:00 |
| Intäkter | 2025/12/31 |
| Årlig intjäning | 2025/03/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Mallcom (India) Limited bevakas av 0 analytiker. 0 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.