Marc Technocrats (MARC) Aktievy
Marc Technocrats Limited tillhandahåller konsulttjänster inom infrastruktur i Indien. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 0/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 5/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
MARC Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Marc Technocrats Limited Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | ₹89.00 |
| 52 veckors högsta | ₹94.00 |
| 52 veckors lägsta | ₹40.75 |
| Beta | 0 |
| 1 månads förändring | -4.20% |
| 3 månaders förändring | 45.42% |
| 1 års förändring | n/a |
| 3 års förändring | n/a |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 25.88% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| MARC | IN Construction | IN Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -2.2% | 2.8% | 2.2% |
| 1Y | n/a | -3.1% | 0.06% |
Avkastning vs industri: Otillräcklig data för att avgöra hur MARC presterade mot Indian Construction branschen.
Avkastning vs Marknaden: Otillräcklig data för att avgöra hur MARC presterade mot Indian marknaden.
Prisvolatilitet
| MARC volatility | |
|---|---|
| MARC Average Weekly Movement | 6.7% |
| Construction Industry Average Movement | 7.6% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in IN Market | 10.3% |
| 10% least volatile stocks in IN Market | 4.8% |
Stabil aktiekurs: MARC har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för Indian.
Volatilitet över tid: Otillräcklig data för att fastställa MARC s volatilitetsförändring under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2007 | 181 | Hitender Kumar | mtplonline.in/ |
Marc Technocrats Limited tillhandahåller konsulttjänster inom infrastruktur i Indien. Företaget erbjuder tjänster inom övervakning och kvalitetskontroll, såsom granskning av ritningar tillsammans med stödjande data, inklusive geotekniska och hydrologiska undersökningar, trafikundersökningar och godkännande av byggritningar för genomförande; bedömning av byggverksamhetens framsteg, kvalitet och säkerhet; inspektion för att identifiera och åtgärda fel och brister i byggarbetet; samt drift- och underhållstjänster. Bolaget tillhandahåller också detaljerad design och projektrapporter, inklusive detaljerad design, arbetsritningar, detaljerade kostnadsberäkningar, ekonomisk och finansiell lönsamhetsanalys samt miljökonsekvensbeskrivning och social konsekvensbeskrivning; startrapport, informationsstudie och konceptuell planering; platsstudier och undersökningar, trafikundersökningar och färdigställande av linjeföring; undersökningar under markytan, geotekniska undersökningar, utvärderingar av samhällstjänster och andra fysiska egenskaper, miljöstudier, bedömningar av seismicitet och platsutvärderingar.
Marc Technocrats Limited Sammanfattning av grunderna
| MARC grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | ₹1.54b |
| Vinst(TTM) | ₹94.53m |
| Intäkter(TTM) | ₹581.88m |
Är MARC övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| MARC resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | ₹581.88m |
| Kostnad för intäkter | ₹93.46m |
| Bruttovinst | ₹488.42m |
| Övriga kostnader | ₹393.90m |
| Intäkter | ₹94.53m |
Senast redovisade vinst
Sep 30, 2025
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 5.46 |
| Bruttomarginal | 83.94% |
| Nettovinstmarginal | 16.25% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 1.8% |
Hur har MARC utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/25 06:16 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/25 00:00 |
| Intäkter | 2025/09/30 |
| Årlig intjäning | 2025/03/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Marc Technocrats Limited bevakas av 0 analytiker. 0 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.