This company listing is no longer active
Batla Minerals (MLBAT) Aktievy
Batla Minerals SA operates as a resource investment company in southern Africa region. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 0/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 0/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
MLBAT Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Batla Minerals SA Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | €0.20 |
| 52 veckors högsta | €0.66 |
| 52 veckors lägsta | €0.18 |
| Beta | 0 |
| 1 månads förändring | 0% |
| 3 månaders förändring | 0% |
| 1 års förändring | -66.10% |
| 3 års förändring | -67.21% |
| 5 års förändring | -59.18% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -98.67% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Returns On Capital At Batla Minerals (EPA:MLBAT) Paint A Concerning Picture
If we're looking to avoid a business that is in decline, what are the trends that can warn us ahead of time? Businesses...Batla Minerals (EPA:MLBAT) Has Some Difficulty Using Its Capital Effectively
Ignoring the stock price of a company, what are the underlying trends that tell us a business is past the growth phase...Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| MLBAT | FR Metals and Mining | FR Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0% | -2.7% | 1.8% |
| 1Y | -66.1% | 23.2% | 0.4% |
Avkastning vs industri: MLBAT presterade sämre än French Metals and Mining branschen som gav 23.2 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: MLBAT presterade sämre än French marknaden som gav 1.3 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| MLBAT volatility | |
|---|---|
| MLBAT Average Weekly Movement | 0% |
| Metals and Mining Industry Average Movement | 8.5% |
| Market Average Movement | 5.5% |
| 10% most volatile stocks in FR Market | 10.7% |
| 10% least volatile stocks in FR Market | 3.0% |
Stabil aktiekurs: MLBAT har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för French.
Volatilitet över tid: Otillräcklig data för att fastställa MLBAT s volatilitetsförändring under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| n/a | 108 | Jean Retief | www.batlaminerals.com |
Batla Minerals SA Sammanfattning av grunderna
| MLBAT grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €1.07m |
| Vinst(TTM) | €747.00k |
| Intäkter(TTM) | €6.56m |
Är MLBAT övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| MLBAT resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | €6.56m |
| Kostnad för intäkter | €2.99m |
| Bruttovinst | €3.57m |
| Övriga kostnader | €2.82m |
| Intäkter | €747.00k |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2022
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 0 |
| Bruttomarginal | 0.00% |
| Nettovinstmarginal | 0.00% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0.0% |
Hur har MLBAT utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2024/02/14 05:47 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2024/02/14 00:00 |
| Intäkter | 2022/03/31 |
| Årlig intjäning | 2022/03/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Batla Minerals SA bevakas av 0 analytiker. av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.