SEB (SK) Aktievy
SEB SA designar, tillverkar och marknadsför små hushållsapparater i Västeuropa, övriga Europa, Mellanöstern, Afrika, Nord- och Sydamerika, Kina och övriga Asien. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 5/6 |
| Framtida tillväxt | 3/6 |
| Tidigare resultat | 3/6 |
| Finansiell hälsa | 4/6 |
| Utdelningar | 3/6 |
SK Community Fair Values
See what 16 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
SEB SA Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | €49.96 |
| 52 veckors högsta | €88.95 |
| 52 veckors lägsta | €40.84 |
| Beta | 1.21 |
| 1 månads förändring | -6.88% |
| 3 månaders förändring | -2.14% |
| 1 års förändring | -41.57% |
| 3 års förändring | -47.58% |
| 5 års förändring | -67.20% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 208.28% |
Senaste nyheter och uppdateringar
SK: Share Buybacks And New Bullish Coverage Will Support Future Re Rating
SEB's analyst price targets have edged slightly lower, with recent adjustments of around €1 reflecting a mix of new coverage and revised views on growth, profitability and future P/E expectations from the analyst community. Analyst Commentary Recent Street research on SEB highlights a mix of optimism about the company’s potential and caution around valuation and execution, reflected in both new coverage and adjusted price targets in € and SEK.SK: Share Buybacks Will Support Future Re Rating Despite Mixed Broker Views
Analysts have made a small upward adjustment to SEB's implied value. The updated fair value estimate has moved from about €74.08 to €74.17, reflecting refreshed views on discount rates, margins and future P/E multiples following recent mixed price target changes and new coverage on the stock.SK: Mixed Rating Revisions And Share Buybacks Will Drive Upside Re Rating
The updated analyst price target for SEB edges down from about €75 to roughly €74, as analysts balance slightly higher revenue growth assumptions with modestly lower profit margin forecasts and a higher future P/E multiple informed by recent mixed target moves on the stock. Analyst Commentary Recent Street research on SEB points to a split view, with some large banks starting coverage with a constructive stance while others trim targets and stay cautious.Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| SK | FR Consumer Durables | FR Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -2.8% | -2.9% | 1.8% |
| 1Y | -41.6% | -38.0% | 0.4% |
Avkastning vs industri: SK presterade sämre än French Consumer Durables branschen som gav -38 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: SK presterade sämre än French marknaden som gav 0.4 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| SK volatility | |
|---|---|
| SK Average Weekly Movement | 5.9% |
| Consumer Durables Industry Average Movement | 6.5% |
| Market Average Movement | 5.5% |
| 10% most volatile stocks in FR Market | 10.7% |
| 10% least volatile stocks in FR Market | 3.0% |
Stabil aktiekurs: SK har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för French.
Volatilitet över tid: SK s veckovolatilitet ( 6% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1857 | 31,856 | Stanislas de Gramont | www.groupeseb.com |
SEB SA designar, tillverkar och marknadsför små hushållsapparater i Västeuropa, övriga Europa, Mellanöstern, Afrika, Nord- och Sydamerika, Kina och övriga Asien. Verksamheten bedrivs genom segmenten Consumer Business och Professional Business. Företaget erbjuder fritöser och fritöser utan olja, ris- och tryckkokare, apparater för informella måltider, smörgåsmaskiner, brödrostar, multicookers, filter- och kapselkaffebryggare, espressomaskiner, vattenkokare, ölkranar för hemmabruk, sojamjölksberedare, bländare, matberedare, köks- och juicemaskiner, mixers, vispar, bänkugnar och induktionshällar.
SEB SA Sammanfattning av grunderna
| SK grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €2.68b |
| Vinst(TTM) | €244.60m |
| Intäkter(TTM) | €8.17b |
Är SK övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| SK resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | €8.17b |
| Kostnad för intäkter | €7.57b |
| Bruttovinst | €600.90m |
| Övriga kostnader | €356.30m |
| Intäkter | €244.60m |
Senast redovisade vinst
Dec 31, 2025
Nästa vinstdatum
Jul 22, 2026
| Vinst per aktie (EPS) | 4.46 |
| Bruttomarginal | 7.36% |
| Nettovinstmarginal | 2.99% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 90.4% |
Hur har SK utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Företagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/25 21:08 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/25 00:00 |
| Intäkter | 2025/12/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
SEB SA bevakas av 22 analytiker. 11 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Gerhard Orgonas | Berenberg |
| Fraser Donlon | Berenberg |
| Marie-Line Fort | Bernstein |