Contact Energy (BZB) Aktievy
Contact Energy Limited producerar och säljer el och naturgas i Nya Zeeland. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 3/6 |
| Framtida tillväxt | 1/6 |
| Tidigare resultat | 5/6 |
| Finansiell hälsa | 2/6 |
| Utdelningar | 4/6 |
Belöningar
Riskanalys
BZB Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Contact Energy Limited Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | NZ$4.64 |
| 52 veckors högsta | NZ$5.10 |
| 52 veckors lägsta | NZ$4.20 |
| Beta | 0.11 |
| 1 månads förändring | -4.13% |
| 3 månaders förändring | 1.31% |
| 1 års förändring | 0% |
| 3 års förändring | 6.42% |
| 5 års förändring | 3.57% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 54.15% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| BZB | DE Electric Utilities | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -2.9% | 2.1% | 3.2% |
| 1Y | 0% | 19.9% | 2.5% |
Avkastning vs industri: BZB presterade sämre än German Electric Utilities branschen som gav 19.9 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: BZB presterade sämre än German marknaden som gav 2.5 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| BZB volatility | |
|---|---|
| BZB Average Weekly Movement | n/a |
| Electric Utilities Industry Average Movement | 4.1% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.3% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: Data är inte tillgänglig.
Volatilitet över tid: Otillräcklig data för att fastställa BZB s volatilitetsförändring under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1995 | 1,249 | Mike Fuge | contact.co.nz |
Contact Energy Limited genererar och säljer el och naturgas i Nya Zeeland. Verksamheten bedrivs inom två segment, Wholesale och Retail. Företaget säljer el till grossistmarknaden för el samt till kommersiella och industriella kunder, och levererar el, naturgas, bredband och andra produkter och tjänster till massmarknadskunder.
Contact Energy Limited Sammanfattning av grunderna
| BZB grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €5.05b |
| Vinst(TTM) | €198.23m |
| Intäkter(TTM) | €1.69b |
Är BZB övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| BZB resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | NZ$3.35b |
| Kostnad för intäkter | NZ$2.28b |
| Bruttovinst | NZ$1.07b |
| Övriga kostnader | NZ$679.00m |
| Intäkter | NZ$393.00m |
Senast redovisade vinst
Dec 31, 2025
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 0.37 |
| Bruttomarginal | 32.01% |
| Nettovinstmarginal | 11.73% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 70.0% |
Hur har BZB utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Företagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/25 03:06 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/22 00:00 |
| Intäkter | 2025/12/31 |
| Årlig intjäning | 2025/06/30 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Contact Energy Limited bevakas av 10 analytiker. 3 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Marie Miyashiro | Citigroup Inc |
| Grant Swanepoel | Deutsche Bank |
| Andrew Harvey-Green | Forsyth Barr Group Ltd. |