Mainfreight (NK7) Aktievy
Mainfreight Limited tillhandahåller logistiktjänster för leveranskedjan i Nya Zeeland, Australien, Nord- och Sydamerika, Europa och Asien. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 1/6 |
| Framtida tillväxt | 1/6 |
| Tidigare resultat | 1/6 |
| Finansiell hälsa | 5/6 |
| Utdelningar | 5/6 |
Belöningar
Riskanalys
Inga risker upptäckta för NK7 från våra riskkontroller.
NK7 Community Fair Values
Create NarrativeSee what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Mainfreight Limited Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | NZ$32.80 |
| 52 veckors högsta | NZ$38.00 |
| 52 veckors lägsta | NZ$26.40 |
| Beta | 0.71 |
| 1 månads förändring | 13.10% |
| 3 månaders förändring | 5.13% |
| 1 års förändring | -10.38% |
| 3 års förändring | -11.83% |
| 5 års förändring | -25.79% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -20.00% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| NK7 | DE Logistics | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 13.1% | 3.3% | 0.7% |
| 1Y | -10.4% | 13.2% | 2.0% |
Avkastning vs industri: NK7 presterade sämre än German Logistics branschen som gav 13.2 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: NK7 presterade sämre än German marknaden som gav 2 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| NK7 volatility | |
|---|---|
| NK7 Average Weekly Movement | 6.4% |
| Logistics Industry Average Movement | 5.1% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.2% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: NK7 har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: NK7 s veckovolatilitet ( 6% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1978 | 11,130 | Don Braid | www.mainfreight.com |
Mainfreight Limited tillhandahåller logistiktjänster för leveranskedjan i Nya Zeeland, Australien, Nord- och Sydamerika, Europa och Asien. Företaget erbjuder inrikes transporter, internationell flyg- och sjöfrakt, lagerhållning och supply chain management-tjänster. Företaget var tidigare känt som Mainfreight Transport Limited och bytte namn till Mainfreight Limited i april 1996.
Mainfreight Limited Sammanfattning av grunderna
| NK7 grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €3.35b |
| Vinst(TTM) | €128.88m |
| Intäkter(TTM) | €2.76b |
Är NK7 övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| NK7 resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | NZ$5.38b |
| Kostnad för intäkter | NZ$4.20b |
| Bruttovinst | NZ$1.18b |
| Övriga kostnader | NZ$930.68m |
| Intäkter | NZ$251.00m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
Nov 12, 2026
| Vinst per aktie (EPS) | 2.49 |
| Bruttomarginal | 21.95% |
| Nettovinstmarginal | 4.66% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 4.7% |
Hur har NK7 utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Ger NK7 en tillförlitlig utdelning?
Se NK7 utdelningshistorik och jämförelsetal| Mainfreight datum för utdelning | |
|---|---|
| Ex utdelningsdag | Jul 08 2026 |
| Utbetalningsdag för utdelning | Jul 17 2026 |
| Dagar till Ex-utdelning | 38 days |
| Dagar till utdelningsdag | 47 days |
Ger NK7 en tillförlitlig utdelning?
Se NK7 utdelningshistorik och jämförelsetalFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/31 07:27 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/29 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2026/03/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Mainfreight Limited bevakas av 8 analytiker. 6 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Philip Campbell | Citigroup Inc |
| Wade Gardiner | Deutsche Bank |
| Andrew Bowley | Forsyth Barr Group Ltd. |