EmbeddedArt Group (K0D) Aktievy
EmbeddedArt Group AB bedriver forskning, utveckling, utbildning och konsultverksamhet inom försvarssäkerhetssystem och IT-sektorn samt därmed förenlig verksamhet. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 0/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 2/6 |
| Finansiell hälsa | 5/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
K0D Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
EmbeddedArt Group AB (publ) Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | SEK 0.70 |
| 52 veckors högsta | SEK 0.85 |
| 52 veckors lägsta | SEK 0.54 |
| Beta | 1.11 |
| 1 månads förändring | -0.42% |
| 3 månaders förändring | 9.50% |
| 1 års förändring | n/a |
| 3 års förändring | n/a |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 7.66% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| K0D | DE Infrastructure | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0.7% | 2.4% | 1.6% |
| 1Y | n/a | 4.1% | 2.2% |
Avkastning vs industri: Otillräcklig data för att avgöra hur K0D presterade mot German Infrastructure branschen.
Avkastning vs Marknaden: Otillräcklig data för att avgöra hur K0D presterade mot German marknaden.
Prisvolatilitet
| K0D volatility | |
|---|---|
| K0D Average Weekly Movement | 16.1% |
| Infrastructure Industry Average Movement | 4.0% |
| Market Average Movement | 6.0% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 12.3% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: K0D s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: Otillräcklig data för att fastställa K0D s volatilitetsförändring under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2011 | 32 | Lars Tegborg | www.embeddedart.se |
EmbeddedArt Group AB bedriver forskning, utveckling, utbildning och konsultverksamhet inom försvarssäkerhetssystem och IT-sektorn samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget erbjuder produktutveckling av sensorteknik för Försvarsmakten, forskningsprojekt inom autonoma undervattensfarkoster samt demonstratorer av fiberoptiska sensorer för undervattensapplikationer. Bolaget tillhandahåller även IoT-plattformar och kommersiella applikationer, inklusive båtlarm, trackers och intelligenta enheter för båtar under varumärket C-Pod, samt tillhandahåller trackers för allmänt bruk under varumärket Spara.
EmbeddedArt Group AB (publ) Sammanfattning av grunderna
| K0D grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €16.17m |
| Vinst(TTM) | €99.41k |
| Intäkter(TTM) | €4.68m |
Är K0D övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| K0D resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | SEK 50.41m |
| Kostnad för intäkter | SEK 5.60m |
| Bruttovinst | SEK 44.81m |
| Övriga kostnader | SEK 43.74m |
| Intäkter | SEK 1.07m |
Senast redovisade vinst
Dec 31, 2025
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 0.05 |
| Bruttomarginal | 88.89% |
| Nettovinstmarginal | 2.12% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 10.8% |
Hur har K0D utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/29 00:36 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/29 00:00 |
| Intäkter | 2025/12/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
EmbeddedArt Group AB (publ) bevakas av 1 analytiker. 0 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Forbes Goldman | Redeye |