Keel Infrastructure (9MK) Aktievy
Keel Infrastructure Corp. bedriver verksamhet inom digital infrastruktur och energiinfrastruktur med fokus på högpresterande datorsystem (HPC) och artificiell intelligens (AI) i Nordamerika, Kanada och USA. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 0/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 1/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
9MK Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Keel Infrastructure Corp. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$1.71 |
| 52 veckors högsta | US$5.60 |
| 52 veckors lägsta | US$0.63 |
| Beta | 3.9 |
| 1 månads förändring | 0% |
| 3 månaders förändring | -14.67% |
| 1 års förändring | 84.43% |
| 3 års förändring | 56.88% |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 64.90% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| 9MK | DE Software | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0% | 4.6% | 3.9% |
| 1Y | 84.4% | -40.9% | 2.6% |
Avkastning vs industri: 9MK översteg German Software branschen som gav -40.9 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: 9MK översteg German marknaden som gav 2.6 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| 9MK volatility | |
|---|---|
| 9MK Average Weekly Movement | n/a |
| Software Industry Average Movement | 6.4% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 12.9% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: Data är inte tillgänglig.
Volatilitet över tid: Otillräcklig data för att fastställa 9MK s volatilitetsförändring under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2017 | n/a | n/a | www.keelinfra.com |
Keel Infrastructure Corp. driver digital- och energiinfrastruktur med fokus på högpresterande databehandling (HPC) och artificiell intelligens (AI) i Nordamerika, Kanada och USA. Bolaget äger och driver främst datacenter som innehåller datorer för att validera transaktioner i bitcoins blockkedja, samt säljer beräkningskraft som används för hashingberäkningar för brytning av kryptovalutor. Företaget tillhandahåller också elektrikertjänster till kommersiella kunder och privatkunder i Quebec, Kanada.
Keel Infrastructure Corp. Sammanfattning av grunderna
| 9MK grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €2.49b |
| Vinst(TTM) | -€255.74m |
| Intäkter(TTM) | €187.79m |
Är 9MK övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| 9MK resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$218.62m |
| Kostnad för intäkter | US$264.10m |
| Bruttovinst | -US$45.48m |
| Övriga kostnader | US$252.23m |
| Intäkter | -US$297.71m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -0.49 |
| Bruttomarginal | -20.81% |
| Nettovinstmarginal | -136.18% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 137.8% |
Hur har 9MK utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/26 11:36 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/04/07 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Keel Infrastructure Corp. bevakas av 10 analytiker. 7 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Brian Kinstlinger | Alliance Global Partners |
| Martin Toner | ATB Cormark |
| Nicholas Giles | B. Riley Securities, Inc. |