X-FAB Silicon Foundries (XFB) Aktievy
X-FAB Silicon Foundries SE utvecklar, producerar och säljer IC-produkter för analog/mixad signal, mikroelektromekaniska system och kiselkarbidprodukter för fordons-, medicin-, industri-, kommunikations- och konsumentsektorerna i Europa, USA, Asien och internationellt. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 1/6 |
| Framtida tillväxt | 3/6 |
| Tidigare resultat | 1/6 |
| Finansiell hälsa | 4/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
XFB Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
X-FAB Silicon Foundries SE Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | €8.99 |
| 52 veckors högsta | €8.99 |
| 52 veckors lägsta | €4.00 |
| Beta | 1.38 |
| 1 månads förändring | 37.25% |
| 3 månaders förändring | 94.93% |
| 1 års förändring | 71.89% |
| 3 års förändring | 11.89% |
| 5 års förändring | 12.66% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 7.79% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| XFB | DE Semiconductor | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 23.2% | 18.5% | 2.8% |
| 1Y | 71.9% | 130.9% | 1.4% |
Avkastning vs industri: XFB presterade sämre än German Semiconductor branschen som gav 130.9 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: XFB översteg German marknaden som gav 1.4 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| XFB volatility | |
|---|---|
| XFB Average Weekly Movement | 9.7% |
| Semiconductor Industry Average Movement | 9.2% |
| Market Average Movement | 6.0% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 12.8% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: XFB s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: XFB s veckovolatilitet ( 10% ) har varit stabil under det senaste året, men är fortfarande högre än 75 % av German aktier.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1992 | 4,300 | Damien Macq | www.xfab.com |
X-FAB Silicon Foundries SE utvecklar, producerar och säljer IC-produkter för analog/mixed-signal, mikroelektromekaniska system och kiselkarbidprodukter för fordons-, medicin-, industri-, kommunikations- och konsumentsektorerna i Europa, USA, Asien och internationellt. Företaget erbjuder gas- och flödessensorer, bildsensorer, tröghetssensorer, fotodioder, trycksensorer och temperatursensorer. Företaget tillhandahåller även tjänster för designstöd.
X-FAB Silicon Foundries SE Sammanfattning av grunderna
| XFB grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €1.17b |
| Vinst(TTM) | €16.21m |
| Intäkter(TTM) | €740.80m |
Är XFB övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| XFB resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$861.69m |
| Kostnad för intäkter | US$691.22m |
| Bruttovinst | US$170.47m |
| Övriga kostnader | US$151.62m |
| Intäkter | US$18.85m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
Jul 30, 2026
| Vinst per aktie (EPS) | 0.14 |
| Bruttomarginal | 19.78% |
| Nettovinstmarginal | 2.19% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 41.4% |
Hur har XFB utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/26 19:49 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/26 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
X-FAB Silicon Foundries SE bevakas av 11 analytiker. 8 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Anna Patrice | Berenberg |
| Trion Reid | Berenberg |
| Aleksander Peterc | Bernstein |