Obducat (OBD) Aktievy
Obducat AB (publ) utvecklar och levererar mikro- och nanolitografilösningar över hela världen. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 0/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 1/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
OBD Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Obducat AB (publ) Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | SEK 0.11 |
| 52 veckors högsta | SEK 0.16 |
| 52 veckors lägsta | SEK 0.001 |
| Beta | 0.68 |
| 1 månads förändring | 1,733.33% |
| 3 månaders förändring | 1,618.75% |
| 1 års förändring | 161.90% |
| 3 års förändring | -15.38% |
| 5 års förändring | -38.89% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -99.14% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| OBD | DE Semiconductor | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 205.6% | 9.8% | 0.7% |
| 1Y | 161.9% | 143.1% | 2.0% |
Avkastning vs industri: OBD översteg German Semiconductor branschen som gav 143.1 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: OBD översteg German marknaden som gav 2 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| OBD volatility | |
|---|---|
| OBD Average Weekly Movement | 154.5% |
| Semiconductor Industry Average Movement | 9.0% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.1% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: OBD s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: OBD s veckovolatilitet har minskat från 607% till 155% under det senaste året, men är fortfarande högre än 75 % av German aktier.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1989 | 42 | Patrik Lundstrom | www.obducat.com |
Obducat AB (publ) utvecklar och levererar mikro- och nanolitografilösningar till hela världen. Företaget erbjuder EITRE, ett halvautomatiskt verktyg för nanoimprintlitografi; SINDRE Integra, ett helautomatiskt verktyg för nanoimprintlitografi; EITRE Large Substrates, ett halvautomatiskt verktyg för nanoimprintlitografi för stora substrat; SINDRE Litho Track, ett helintegrerat system för nanoimprintlitografi; QUICKSTEP, ett halvautomatiskt fristående verktyg för beläggning och framkallning; MICROCLUSTER, ett helautomatiserat verktyg för beläggning och framkallning; MICROCLUSTER TRACK, ett helautomatiserat spårverktyg för beläggning och framkallning; QUICKSTEP WET, ett halvautomatiserat verktyg för våtbearbetning för rengöring, lift-off, etsning eller framkallning; MICROCLUSTER WET, ett helautomatiserat verktyg för våtbearbetning; och MICROCLUSTER WET TRACK, ett helautomatiserat spårverktyg för våtbearbetning. Företaget tillhandahåller även gjuteritjänster.
Obducat AB (publ) Sammanfattning av grunderna
| OBD grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €74.27m |
| Vinst(TTM) | -€4.44m |
| Intäkter(TTM) | €4.90m |
Är OBD övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| OBD resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | SEK 52.73m |
| Kostnad för intäkter | SEK 24.84m |
| Bruttovinst | SEK 27.88m |
| Övriga kostnader | SEK 75.74m |
| Intäkter | -SEK 47.86m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -0.071 |
| Bruttomarginal | 52.88% |
| Nettovinstmarginal | -90.77% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 13,885.3% |
Hur har OBD utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/29 15:44 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/29 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Obducat AB (publ) bevakas av 0 analytiker. 0 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.