Nick Scali (NJN) Aktievy
Nick Scali Limited, tillsammans med sina dotterbolag, bedriver inköps- och detaljhandelsverksamhet med hushållsmöbler och tillhörande tillbehör i Australien, Storbritannien och Nya Zeeland. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 2/6 |
| Framtida tillväxt | 3/6 |
| Tidigare resultat | 4/6 |
| Finansiell hälsa | 5/6 |
| Utdelningar | 6/6 |
Belöningar
Riskanalys
Inga risker upptäckta för NJN från våra riskkontroller.
NJN Community Fair Values
Create NarrativeSee what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Nick Scali Limited Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | AU$8.30 |
| 52 veckors högsta | AU$14.70 |
| 52 veckors lägsta | AU$8.00 |
| Beta | 1.11 |
| 1 månads förändring | -6.74% |
| 3 månaders förändring | -22.43% |
| 1 års förändring | -20.95% |
| 3 års förändring | n/a |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 592.82% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| NJN | DE Specialty Retail | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -1.2% | 3.9% | 2.8% |
| 1Y | -21.0% | -17.3% | 1.4% |
Avkastning vs industri: NJN presterade sämre än German Specialty Retail branschen som gav -17.3 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: NJN presterade sämre än German marknaden som gav 1.4 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| NJN volatility | |
|---|---|
| NJN Average Weekly Movement | 4.7% |
| Specialty Retail Industry Average Movement | 5.0% |
| Market Average Movement | 6.0% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 12.8% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: NJN har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: NJN s veckovolatilitet ( 5% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1962 | 850 | Tony Scali | www.nickscali.com.au |
Nick Scali Limited, tillsammans med sina dotterbolag, bedriver inköpsverksamhet och detaljhandel med hushållsmöbler och tillhörande tillbehör i Australien, Storbritannien och Nya Zeeland. Företaget erbjuder soffor och fåtöljer, TV- och underhållningsenheter, soffbord, sidobord, konsoler och hallbord, matbord och stolar, buffébord och sideboards, madrasser, sängramar, sängbord, tallboy och byråer samt mattor, speglar och belysning. Företaget tillhandahåller sina produkter genom ett nätverk av butiker samt online.
Nick Scali Limited Sammanfattning av grunderna
| NJN grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €726.98m |
| Vinst(TTM) | €42.30m |
| Intäkter(TTM) | €316.48m |
Är NJN övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| NJN resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | AU$513.47m |
| Kostnad för intäkter | AU$178.96m |
| Bruttovinst | AU$334.51m |
| Övriga kostnader | AU$265.89m |
| Intäkter | AU$68.62m |
Senast redovisade vinst
Dec 31, 2025
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 0.80 |
| Bruttomarginal | 65.15% |
| Nettovinstmarginal | 13.36% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 25.8% |
Hur har NJN utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Företagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/26 05:23 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/26 00:00 |
| Intäkter | 2025/12/31 |
| Årlig intjäning | 2025/06/30 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Nick Scali Limited bevakas av 21 analytiker. 10 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Thomas Kierath | Barrenjoey Markets Pty Limited |
| Peter Marks | Barrenjoey Markets Pty Limited |
| Daniel Morgan | Barrenjoey Markets Pty Limited |