This company is no longer active
PotlatchDeltic (P4C) Aktievy
PotlatchDeltic Corporation (Nasdaq: PCH) är en ledande Real Estate Investment Trust (REIT) som äger nästan 2,2 miljoner hektar skogsmark i Alabama, Arkansas, Georgia, Idaho, Louisiana, Mississippi och South Carolina. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 2/6 |
| Framtida tillväxt | 3/6 |
| Tidigare resultat | 4/6 |
| Finansiell hälsa | 2/6 |
| Utdelningar | 4/6 |
P4C Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
PotlatchDeltic Corporation Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$34.60 |
| 52 veckors högsta | US$45.00 |
| 52 veckors lägsta | US$32.40 |
| Beta | 1.08 |
| 1 månads förändring | 2.37% |
| 3 månaders förändring | 2.98% |
| 1 års förändring | -19.53% |
| 3 års förändring | -22.65% |
| 5 års förändring | -17.62% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 11.94% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| P4C | DE Specialized REITs | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -3.9% | 0% | 0% |
| 1Y | -19.5% | 0% | 0% |
Avkastning vs industri: P4C presterade sämre än German Specialized REITs branschen som gav -18.1 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: P4C presterade sämre än German marknaden som gav 1.2 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| P4C volatility | |
|---|---|
| P4C Average Weekly Movement | 4.2% |
| Specialized REITs Industry Average Movement | 0% |
| Market Average Movement | 0% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 0% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 0% |
Stabil aktiekurs: P4C har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: P4C s veckovolatilitet ( 4% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1903 | 1,383 | Eric Cremers | www.potlatchdeltic.com |
PotlatchDeltic Corporation (Nasdaq: PCH) är en ledande Real Estate Investment Trust (REIT) som äger nästan 2,2 miljoner hektar skogsmark i Alabama, Arkansas, Georgia, Idaho, Louisiana, Mississippi och South Carolina. Genom sitt skattepliktiga REIT-dotterbolag driver företaget också sex sågverk, ett plywoodverk för industriell användning, en verksamhet för utveckling av bostäder och kommersiella fastigheter samt ett program för försäljning av skogsmark på landsbygden. PotlatchDeltic, som är ledande inom hållbart skogsbruk, är engagerat i miljömässigt och socialt ansvarstagande samt i ansvarsfull styrning.
PotlatchDeltic Corporation Sammanfattning av grunderna
| P4C grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €2.74b |
| Vinst(TTM) | €54.50m |
| Intäkter(TTM) | €946.34m |
Är P4C övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| P4C resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$1.12b |
| Kostnad för intäkter | US$940.35m |
| Bruttovinst | US$175.22m |
| Övriga kostnader | US$110.98m |
| Intäkter | US$64.25m |
Senast redovisade vinst
Sep 30, 2025
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 0.83 |
| Bruttomarginal | 15.71% |
| Nettovinstmarginal | 5.76% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 54.3% |
Hur har P4C utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Företagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/02/03 05:18 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/01/30 00:00 |
| Intäkter | 2025/09/30 |
| Årlig intjäning | 2024/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
PotlatchDeltic Corporation bevakas av 9 analytiker. 7 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Anthony Pettinari | Citigroup Inc |
| Kurt Yinger | D.A. Davidson & Co. |
| Po Wei | Jefferies LLC |