Fermi (H3V) Aktievy
Fermi är inriktat på att utveckla elnät som levererar efterfrågad kraft i gigawattskala, vilket krävs för att skapa nästa generations artificiella intelligens. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 2/6 |
| Framtida tillväxt | 6/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 2/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
Belöningar
Riskanalys
H3V Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Fermi Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$5.25 |
| 52 veckors högsta | US$25.39 |
| 52 veckors lägsta | US$3.68 |
| Beta | 0 |
| 1 månads förändring | 22.09% |
| 3 månaders förändring | -40.88% |
| 1 års förändring | n/a |
| 3 års förändring | n/a |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -79.30% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| H3V | DE Specialized REITs | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 9.8% | 0% | 0% |
| 1Y | n/a | 0% | 0% |
Avkastning vs industri: Otillräcklig data för att avgöra hur H3V presterade mot German Specialized REITs branschen.
Avkastning vs Marknaden: Otillräcklig data för att avgöra hur H3V presterade mot German marknaden.
Prisvolatilitet
| H3V volatility | |
|---|---|
| H3V Average Weekly Movement | 19.2% |
| Specialized REITs Industry Average Movement | 0% |
| Market Average Movement | 0% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 0% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 0% |
Stabil aktiekurs: H3V s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: H3V s veckovolatilitet ( 19% ) har varit stabil under det senaste året, men är fortfarande högre än 75 % av German aktier.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2025 | 35 | n/a | www.fermiamerica.com |
Fermi är inriktat på att utveckla elnät som levererar efterfrågad kraft i gigawattskala, vilket krävs för att skapa nästa generations artificiella intelligens. Project Matador, en 5.236 hektar stor anläggning i Amarillo, Texas, planerar att leverera upp till 11 gigawatt koldioxidsnål kraft bakom mätaren genom att bygga ett HyperGrid som förväntas rymma ett av de största kärnkraftskomplexen i Amerika, med kombinerad naturgas, elnät, solenergi och batterilagring, för att stödja kraftbehoven hos artificiell intelligens i stor skala.
Fermi Inc. Sammanfattning av grunderna
| H3V grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €3.60b |
| Vinst(TTM) | -€616.51m |
| Intäkter(TTM) | n/a |
Är H3V övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| H3V resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$0 |
| Kostnad för intäkter | US$0 |
| Bruttovinst | US$0 |
| Övriga kostnader | US$718.38m |
| Intäkter | -US$718.38m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -1.13 |
| Bruttomarginal | 0.00% |
| Nettovinstmarginal | 0.00% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 39.3% |
Hur har H3V utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/28 20:58 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/28 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Fermi Inc. bevakas av 12 analytiker. 6 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Andrew Fisher | Berenberg |
| Brett Knoblauch | Cantor Fitzgerald & Co. |
| Derek Soderberg | Cantor Fitzgerald & Co. |