Selectirente (6W3) Aktievy
Selectirente är en publik fastighetsfond som förvaltas av Sofidy. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 2/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 1/6 |
| Finansiell hälsa | 2/6 |
| Utdelningar | 6/6 |
Belöningar
Riskanalys
6W3 Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Selectirente Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | €85.00 |
| 52 veckors högsta | €85.00 |
| 52 veckors lägsta | €78.50 |
| Beta | 0.051 |
| 1 månads förändring | 3.03% |
| 3 månaders förändring | n/a |
| 1 års förändring | n/a |
| 3 års förändring | n/a |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 6.92% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| 6W3 | DE Retail REITs | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 1.8% | 1.3% | 0.7% |
| 1Y | n/a | 9.6% | 2.0% |
Avkastning vs industri: Otillräcklig data för att avgöra hur 6W3 presterade mot German Retail REITs branschen.
Avkastning vs Marknaden: Otillräcklig data för att avgöra hur 6W3 presterade mot German marknaden.
Prisvolatilitet
| 6W3 volatility | |
|---|---|
| 6W3 Average Weekly Movement | 1.2% |
| Retail REITs Industry Average Movement | 3.1% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.2% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: 6W3 har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: Otillräcklig data för att fastställa 6W3 s volatilitetsförändring under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1997 | n/a | Jerome Descamps | www.selectirente.com |
Selectirente är en publik fastighetsfond som förvaltas av Sofidy. Den investerar i kommersiella fastigheter i stadskärnor och förorter, som bör ligga nära köpcentrum. Fonden förvärvar främst fastigheter i Frankrike.
Selectirente Sammanfattning av grunderna
| 6W3 grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €360.04m |
| Vinst(TTM) | €26.93m |
| Intäkter(TTM) | €35.55m |
Är 6W3 övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| 6W3 resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | €35.55m |
| Kostnad för intäkter | €10.94m |
| Bruttovinst | €24.61m |
| Övriga kostnader | -€2.32m |
| Intäkter | €26.93m |
Senast redovisade vinst
Dec 31, 2025
Nästa vinstdatum
Jul 23, 2026
| Vinst per aktie (EPS) | 6.47 |
| Bruttomarginal | 69.22% |
| Nettovinstmarginal | 75.74% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 58.7% |
Hur har 6W3 utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Företagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/31 22:19 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/29 00:00 |
| Intäkter | 2025/12/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Selectirente bevakas av 0 analytiker. 1 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.