This company listing is no longer active
AB Sagax (EFEA) Aktievy
AB Sagax (publ), som är ett fastighetsbolag, äger och förvaltar en fastighetsportfölj i Sverige, Finland, Frankrike, Benelux, Spanien, Tyskland och andra europeiska länder. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 0/6 |
| Framtida tillväxt | 1/6 |
| Tidigare resultat | 1/6 |
| Finansiell hälsa | 1/6 |
| Utdelningar | 5/6 |
EFEA Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
AB Sagax (publ) Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | SEK 18.30 |
| 52 veckors högsta | SEK 20.70 |
| 52 veckors lägsta | SEK 16.30 |
| Beta | 1.65 |
| 1 månads förändring | 2.81% |
| 3 månaders förändring | 0.27% |
| 1 års förändring | -8.50% |
| 3 års förändring | -19.03% |
| 5 års förändring | 12.96% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 241.19% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| EFEA | DE Real Estate | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -0.3% | 1.2% | 0.7% |
| 1Y | -8.5% | -17.9% | 2.0% |
Avkastning vs industri: EFEA översteg German Real Estate branschen som gav -17.9 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: EFEA presterade sämre än German marknaden som gav 2 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| EFEA volatility | |
|---|---|
| EFEA Average Weekly Movement | 2.6% |
| Real Estate Industry Average Movement | 5.3% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.2% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: EFEA har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: EFEA s veckovolatilitet ( 3% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1995 | 105 | David Mindus | www.sagax.se |
AB Sagax (publ), som är ett fastighetsbolag, äger och förvaltar en fastighetsportfölj i Sverige, Finland, Frankrike, Benelux, Spanien, Tyskland och övriga europeiska länder. Bolaget investerar i kommersiella fastigheter främst inom segmenten lager och lätt industri. Bolaget bedriver även verksamhet inom finansiell administration och kapitalförvaltning.
AB Sagax (publ) Sammanfattning av grunderna
| EFEA grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €6.26b |
| Vinst(TTM) | €382.97m |
| Intäkter(TTM) | €508.79m |
Är EFEA övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| EFEA resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | SEK 5.38b |
| Kostnad för intäkter | SEK 960.00m |
| Bruttovinst | SEK 4.42b |
| Övriga kostnader | SEK 370.00m |
| Intäkter | SEK 4.05b |
Senast redovisade vinst
Dec 31, 2025
Nästa vinstdatum
Apr 16, 2026
| Vinst per aktie (EPS) | 8.71 |
| Bruttomarginal | 82.15% |
| Nettovinstmarginal | 75.27% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 90.4% |
Hur har EFEA utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Ger EFEA en tillförlitlig utdelning?
Se EFEA utdelningshistorik och jämförelsetal| AB Sagax datum för utdelning | |
|---|---|
| Ex utdelningsdag | May 11 2026 |
| Utbetalningsdag för utdelning | May 18 2026 |
| Dagar till Ex-utdelning | 21 days |
| Dagar till utdelningsdag | 14 days |
Ger EFEA en tillförlitlig utdelning?
Se EFEA utdelningshistorik och jämförelsetalFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/02/12 23:04 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/02/10 00:00 |
| Intäkter | 2025/12/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
AB Sagax (publ) bevakas av 11 analytiker. 5 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| null null | ABG Sundal Collier |
| Henrik Dahlgren | ABG Sundal Collier Sponsored |
| Erik Granström | Carnegie Investment Bank AB |