This company listing is no longer active
Aravive (VE11) Aktievy
Aravive, Inc., a clinical-stage biopharmaceutical company, develops transformative treatments for life-threatening diseases, including cancer and fibrosis in the United States. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 2/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 3/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
VE11 Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Aravive, Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$0.039 |
| 52 veckors högsta | US$1.87 |
| 52 veckors lägsta | US$0.035 |
| Beta | 2.19 |
| 1 månads förändring | -64.86% |
| 3 månaders förändring | -69.29% |
| 1 års förändring | n/a |
| 3 års förändring | -99.07% |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -99.97% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| VE11 | DE Biotechs | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -2.5% | 1.8% | 2.4% |
| 1Y | n/a | -12.5% | 1.2% |
Avkastning vs industri: Otillräcklig data för att avgöra hur VE11 presterade mot German Biotechs branschen.
Avkastning vs Marknaden: Otillräcklig data för att avgöra hur VE11 presterade mot German marknaden.
Prisvolatilitet
| VE11 volatility | |
|---|---|
| VE11 Average Weekly Movement | n/a |
| Biotechs Industry Average Movement | 8.5% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.4% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: VE11 s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: Otillräcklig data för att fastställa VE11 s volatilitetsförändring under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2008 | 23 | n/a | aravive.com |
Aravive, Inc. Sammanfattning av grunderna
| VE11 grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €2.73m |
| Vinst(TTM) | -€36.83m |
| Intäkter(TTM) | €6.46m |
Är VE11 övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| VE11 resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$6.99m |
| Kostnad för intäkter | US$53.39m |
| Bruttovinst | -US$46.39m |
| Övriga kostnader | -US$6.55m |
| Intäkter | -US$39.85m |
Senast redovisade vinst
Sep 30, 2023
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -0.54 |
| Bruttomarginal | -663.34% |
| Nettovinstmarginal | -569.73% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0% |
Hur har VE11 utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2024/01/29 13:52 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2024/01/29 00:00 |
| Intäkter | 2023/09/30 |
| Årlig intjäning | 2022/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Aravive, Inc. bevakas av 15 analytiker. av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| null null | BTIG |
| John Newman | Canaccord Genuity |
| Louise Chen | Cantor Fitzgerald & Co. |