Opthea (UKJ2) Aktievy
Opthea Limited, ett biofarmaceutiskt företag i klinisk fas, utvecklar och kommersialiserar läkemedel mot ögonsjukdomar i Australien och USA. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 2/6 |
| Framtida tillväxt | 2/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 0/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
Belöningar
Riskanalys
+ 2 fler risker
UKJ2 Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Opthea Limited Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | AU$3.00 |
| 52 veckors högsta | AU$5.65 |
| 52 veckors lägsta | AU$1.81 |
| Beta | 1.5 |
| 1 månads förändring | 0% |
| 3 månaders förändring | 0% |
| 1 års förändring | 25.00% |
| 3 års förändring | -41.18% |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -73.00% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| UKJ2 | DE Biotechs | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0% | -0.05% | 2.8% |
| 1Y | 25.0% | -13.5% | 1.4% |
Avkastning vs industri: UKJ2 översteg German Biotechs branschen som gav -13.5 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: UKJ2 översteg German marknaden som gav 1.4 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| UKJ2 volatility | |
|---|---|
| UKJ2 Average Weekly Movement | n/a |
| Biotechs Industry Average Movement | 8.4% |
| Market Average Movement | 6.0% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 12.8% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: UKJ2 s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: Otillräcklig data för att fastställa UKJ2 s volatilitetsförändring under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1984 | 33 | Fred Guerard | opthea.com |
Opthea Limited, ett biofarmaceutiskt företag i klinisk fas, utvecklar och marknadsför läkemedel mot ögonsjukdomar i Australien och USA. Utvecklingsverksamheten baseras på den immateriella portföljen som omfattar vaskulära endoteliala tillväxtfaktorer (VEGF) VEGF-C, VEGF-D och VEGF Receptor-3 för behandling av sjukdomar som är förknippade med tillväxt av blod- och lymfkärl samt kärlläckage. Bolagets ledande produktkandidat är sozinibercept (OPT-302), ett biologiskt läkemedel i kliniska fas 3-studier som är utformat för att hämma VEGF-C och VEGF-D och komplettera VEGF-A-hämmare för behandling av våt åldersrelaterad makuladegeneration och diabetiskt makulaödem.
Opthea Limited Sammanfattning av grunderna
| UKJ2 grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €415.54m |
| Vinst(TTM) | -€216.96m |
| Intäkter(TTM) | €180.91k |
Är UKJ2 övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| UKJ2 resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$208.86k |
| Kostnad för intäkter | US$0 |
| Bruttovinst | US$208.86k |
| Övriga kostnader | US$250.68m |
| Intäkter | -US$250.47m |
Senast redovisade vinst
Dec 30, 2024
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -0.20 |
| Bruttomarginal | 100.00% |
| Nettovinstmarginal | -119,924.98% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | -132.0% |
Hur har UKJ2 utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2025/06/14 23:00 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2025/03/17 00:00 |
| Intäkter | 2024/12/30 |
| Årlig intjäning | 2024/06/30 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Opthea Limited bevakas av 5 analytiker. 6 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Elyse Shapiro | Canaccord Genuity |
| John Savin | Edison Investment Research |
| Chris Cooper | Goldman Sachs |