Celldex Therapeutics (TCE2) Aktievy
Celldex Therapeutics, Inc. är ett biofarmaceutiskt företag som utvecklar terapeutiska antikroppar för patienter med svåra inflammatoriska, allergiska, autoimmuna och andra sjukdomar. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 3/6 |
| Framtida tillväxt | 2/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
Belöningar
Riskanalys
TCE2 Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Celldex Therapeutics, Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$25.95 |
| 52 veckors högsta | US$29.22 |
| 52 veckors lägsta | US$16.70 |
| Beta | 0.98 |
| 1 månads förändring | -8.30% |
| 3 månaders förändring | 27.21% |
| 1 års förändring | 45.79% |
| 3 års förändring | -8.63% |
| 5 års förändring | 14.32% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -52.99% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| TCE2 | DE Biotechs | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -2.3% | 1.8% | 2.4% |
| 1Y | 45.8% | -12.5% | 1.2% |
Avkastning vs industri: TCE2 översteg German Biotechs branschen som gav -12.5 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: TCE2 översteg German marknaden som gav 1.2 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| TCE2 volatility | |
|---|---|
| TCE2 Average Weekly Movement | 8.5% |
| Biotechs Industry Average Movement | 8.5% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.4% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: TCE2 har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: TCE2 s veckovolatilitet ( 8% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| n/a | 198 | Anthony Marucci | www.celldex.com |
Celldex Therapeutics, Inc. är ett biofarmaceutiskt företag som utvecklar terapeutiska antikroppar för patienter med svåra inflammatoriska, allergiska, autoimmuna och andra sjukdomar. Bolagets läkemedelskandidater omfattar monoklonala och bispecifika antikroppar avsedda att behandla mastcellsmedierade sjukdomar för vilka tillgängliga behandlingar är otillräckliga. De kliniska utvecklingsprogrammen är Barzolvolimab (CDX-0159), en monoklonal antikropp som specifikt binder KIT-receptorn och kraftigt hämmar dess aktivitet för behandling av kroniska urtikarias, prurigo nodularis, eosinofil esofagit och atopisk dermatit; CDX-622, en bispecifik kandidat för behandling av inflammatoriska sjukdomar, som inriktar sig på två kompletterande vägar som driver kronisk inflammation genom att kraftigt neutralisera alarminet thymic stromal lymphopoietin och utplåna mastceller genom svält av stamcellsfaktorer.
Celldex Therapeutics, Inc. Sammanfattning av grunderna
| TCE2 grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €2.08b |
| Vinst(TTM) | -€244.39m |
| Intäkter(TTM) | €745.28k |
Är TCE2 övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| TCE2 resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$865.00k |
| Kostnad för intäkter | US$265.46m |
| Bruttovinst | -US$264.60m |
| Övriga kostnader | US$19.05m |
| Intäkter | -US$283.65m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -3.61 |
| Bruttomarginal | -30,589.13% |
| Nettovinstmarginal | -32,791.45% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0% |
Hur har TCE2 utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/25 12:05 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/22 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Celldex Therapeutics, Inc. bevakas av 22 analytiker. 11 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Etzer Darout | Barclays |
| Edward Nash | Canaccord Genuity |
| Kristen Kluska | Cantor Fitzgerald & Co. |