This company is no longer active
Vifor Pharma (G2AB) Aktievy
Vifor Pharma AG, a pharmaceutical company, focuses on the development, manufacture, and commercialization of pharmaceutical products in Switzerland, rest of Europe, the United States, and internationally. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 4/6 |
| Framtida tillväxt | 1/6 |
| Tidigare resultat | 3/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
G2AB Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Vifor Pharma AG Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$30.60 |
| 52 veckors högsta | US$38.80 |
| 52 veckors lägsta | US$28.00 |
| Beta | 1.04 |
| 1 månads förändring | -1.92% |
| 3 månaders förändring | -10.53% |
| 1 års förändring | 4.79% |
| 3 års förändring | n/a |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 26.34% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| G2AB | DE Pharmaceuticals | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0.7% | 5.7% | 2.4% |
| 1Y | 4.8% | 25.9% | 1.2% |
Avkastning vs industri: G2AB översteg German Pharmaceuticals branschen som gav 25.9 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: G2AB översteg German marknaden som gav 1.2 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| G2AB volatility | |
|---|---|
| G2AB Average Weekly Movement | 2.6% |
| Pharmaceuticals Industry Average Movement | 6.4% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.4% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: G2AB har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: G2AB s veckovolatilitet ( 3% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1872 | 2,200 | n/a | www.viforpharma.com |
Vifor Pharma AG Sammanfattning av grunderna
| G2AB grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €10.16b |
| Vinst(TTM) | €147.94m |
| Intäkter(TTM) | €1.83b |
Är G2AB övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| G2AB resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | CHF 1.81b |
| Kostnad för intäkter | CHF 671.80m |
| Bruttovinst | CHF 1.14b |
| Övriga kostnader | CHF 993.70m |
| Intäkter | CHF 146.60m |
Senast redovisade vinst
Dec 31, 2021
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 2.26 |
| Bruttomarginal | 62.93% |
| Nettovinstmarginal | 8.09% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 13.6% |
Hur har G2AB utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2022/12/26 01:41 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2022/12/23 00:00 |
| Intäkter | 2021/12/31 |
| Årlig intjäning | 2021/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Vifor Pharma AG bevakas av 10 analytiker. 1 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Rosie Turner | Barclays |
| Hae Won Na | Berenberg |
| Matthew Cook | BofA Global Research |