Cineverse (IQ50) Aktievy
Cineverse Corp. är verksamt som ett företag inom streamingteknik och underhållning. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 4/6 |
| Framtida tillväxt | 5/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 5/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
Belöningar
Riskanalys
IQ50 Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Cineverse Corp. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$2.10 |
| 52 veckors högsta | US$5.95 |
| 52 veckors lägsta | US$2.07 |
| Beta | 1.53 |
| 1 månads förändring | 0% |
| 3 månaders förändring | 0% |
| 1 års förändring | -37.87% |
| 3 års förändring | n/a |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -45.17% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| IQ50 | DE Entertainment | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0% | 1.2% | 2.4% |
| 1Y | -37.9% | -46.4% | 1.2% |
Avkastning vs industri: IQ50 presterade sämre än German Entertainment branschen som gav -46.4 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: IQ50 presterade sämre än German marknaden som gav 1.2 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| IQ50 volatility | |
|---|---|
| IQ50 Average Weekly Movement | n/a |
| Entertainment Industry Average Movement | 8.2% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.4% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: IQ50 s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: Otillräcklig data för att fastställa IQ50 s volatilitetsförändring under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2000 | 216 | Chris McGurk | www.cineverse.com |
Cineverse Corp. är verksamt som ett teknik- och underhållningsföretag inom streaming. Det äger och driver streamingkanaler genom sin egenutvecklade teknikplattform. Företaget levererar också kuraterat innehåll genom abonnemangsvideo på begäran (SVOD), dedikerade annonsstödda (AVOD) och annonsstödda linjära streamingkanaler (FAST), samt sociala videostreamingtjänster och ljudpodcasts; driver OTT-strömmande underhållningskanaler.
Cineverse Corp. Sammanfattning av grunderna
| IQ50 grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €50.74m |
| Vinst(TTM) | -€7.94m |
| Intäkter(TTM) | €47.67m |
Är IQ50 övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| IQ50 resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$55.34m |
| Kostnad för intäkter | US$22.11m |
| Bruttovinst | US$33.23m |
| Övriga kostnader | US$42.45m |
| Intäkter | -US$9.22m |
Senast redovisade vinst
Dec 31, 2025
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -0.47 |
| Bruttomarginal | 60.05% |
| Nettovinstmarginal | -16.66% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 21.9% |
Hur har IQ50 utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/03/08 11:23 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2025/12/09 00:00 |
| Intäkter | 2025/12/31 |
| Årlig intjäning | 2025/03/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Cineverse Corp. bevakas av 6 analytiker. 2 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Brian Kinstlinger | Alliance Global Partners |
| Daniel Kurnos | Benchmark Company |
| Eric Wold | B. Riley Securities, Inc. |