Zenrin (2NJ) Aktievy
Zenrin Co., Ltd. är verksamt inom insamling och hantering av en rad olika typer av geospatial information över hela världen. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 3/6 |
| Framtida tillväxt | 1/6 |
| Tidigare resultat | 5/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 5/6 |
2NJ Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Zenrin Co., Ltd. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | JP¥4.59 |
| 52 veckors högsta | JP¥5.44 |
| 52 veckors lägsta | JP¥4.45 |
| Beta | 0.033 |
| 1 månads förändring | -9.45% |
| 3 månaders förändring | n/a |
| 1 års förändring | n/a |
| 3 års förändring | n/a |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -13.40% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| 2NJ | DE Media | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -0.1% | 2.1% | 3.9% |
| 1Y | n/a | -18.2% | 2.6% |
Avkastning vs industri: Otillräcklig data för att avgöra hur 2NJ presterade mot German Media branschen.
Avkastning vs Marknaden: Otillräcklig data för att avgöra hur 2NJ presterade mot German marknaden.
Prisvolatilitet
| 2NJ volatility | |
|---|---|
| 2NJ Average Weekly Movement | 4.2% |
| Media Industry Average Movement | 5.4% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 12.9% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: 2NJ har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: Otillräcklig data för att fastställa 2NJ s volatilitetsförändring under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1948 | 3,574 | Michio Takekawa | www.zenrin.co.jp |
Zenrin Co., Ltd. är verksamt inom insamling och hantering av en rad olika typer av geospatial information över hela världen. Företaget tillverkar och säljer kartor, inklusive kartor över bostadsområden, kartdatabaser och annat innehåll, samt underhållstjänster för kartdatabaser, och tillhandahåller karttjänster, kartprogramvara, programvara för navigering i bilar och relaterade IT-tjänster. Bolaget tillverkar och säljer även trycksaker, utvecklar och säljer webbsystem, bedriver forskning och utveckling av programvara, utvecklar kartdatabaser samt utvecklar och säljer paketsystem, tillhandahåller marknadsförings- och affärslösningar samt platsbaserade tjänster.
Zenrin Co., Ltd. Sammanfattning av grunderna
| 2NJ grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €250.49m |
| Vinst(TTM) | €14.80m |
| Intäkter(TTM) | €347.45m |
Är 2NJ övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| 2NJ resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | JP¥64.28b |
| Kostnad för intäkter | JP¥37.61b |
| Bruttovinst | JP¥26.66b |
| Övriga kostnader | JP¥23.93b |
| Intäkter | JP¥2.74b |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 51.29 |
| Bruttomarginal | 41.48% |
| Nettovinstmarginal | 4.26% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 4.0% |
Hur har 2NJ utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Ger 2NJ en tillförlitlig utdelning?
Se 2NJ utdelningshistorik och jämförelsetal| Zenrin datum för utdelning | |
|---|---|
| Ex utdelningsdag | Mar 30 2026 |
| Utbetalningsdag för utdelning | Jun 22 2026 |
| Dagar till Ex-utdelning | 58 days |
| Dagar till utdelningsdag | 26 days |
Ger 2NJ en tillförlitlig utdelning?
Se 2NJ utdelningshistorik och jämförelsetalFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/25 10:58 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/25 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2026/03/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Zenrin Co., Ltd. bevakas av 7 analytiker. 3 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Takero Fujiwara | Citigroup Inc |
| Siu Hung Leung | CLSA |
| Satoru Sekine | Daiwa Securities Co. Ltd. |