One Media iP Group (1M9) Aktievy
One Media iP Group Plc är verksamt inom förvärv och utnyttjande av immateriella rättigheter inom mixed media för distribution via digitala medier och traditionella medier i Storbritannien, övriga Europa, Nordamerika och internationellt. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 4/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 5/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
Belöningar
Riskanalys
1M9 Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
One Media iP Group Plc Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | UK£0.029 |
| 52 veckors högsta | UK£0.038 |
| 52 veckors lägsta | UK£0.015 |
| Beta | 0.27 |
| 1 månads förändring | 22.92% |
| 3 månaders förändring | 40.48% |
| 1 års förändring | 13.46% |
| 3 års förändring | -34.44% |
| 5 års förändring | -65.29% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -66.19% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| 1M9 | DE Entertainment | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 1.7% | 0.3% | 1.6% |
| 1Y | 13.5% | -46.9% | 2.2% |
Avkastning vs industri: 1M9 översteg German Entertainment branschen som gav -46.9 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: 1M9 översteg German marknaden som gav 2.2 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| 1M9 volatility | |
|---|---|
| 1M9 Average Weekly Movement | 22.4% |
| Entertainment Industry Average Movement | 8.0% |
| Market Average Movement | 6.0% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 12.3% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: 1M9 s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: 1M9 s veckovolatilitet ( 22% ) har varit stabil under det senaste året, men är fortfarande högre än 75 % av German aktier.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2005 | 11 | Michael Infante | www.omip.co.uk |
One Media iP Group Plc förvärvar och exploaterar immateriella rättigheter inom mixed media för distribution via digitala medier och traditionella medier i Storbritannien, övriga Europa, Nordamerika och internationellt. Bolagets mixed media-produkter omfattar musik, video, talade ord och digitala böcker. Bolaget tillhandahåller även licensieringstjänster för tredje part, ett synkroniserat bibliotek som gör det möjligt för musikansvariga och produktionsledare att få tillgång till, söka i och granska biblioteket för att hitta musik för de mest krävande uppdragen, ett verktyg för teknisk analys av upphovsrätt, en programvara som en serviceplattform för att automatisera den tidskrävande uppgiften att övervaka digitala musikutgåvor, och Harmony IP, en plattform för utgivning av musikaktier.
One Media iP Group Plc Sammanfattning av grunderna
| 1M9 grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €11.03m |
| Vinst(TTM) | €1.20m |
| Intäkter(TTM) | €5.48m |
Är 1M9 övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| 1M9 resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | UK£4.75m |
| Kostnad för intäkter | UK£1.52m |
| Bruttovinst | UK£3.23m |
| Övriga kostnader | UK£2.19m |
| Intäkter | UK£1.04m |
Senast redovisade vinst
Oct 31, 2025
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 0.0047 |
| Bruttomarginal | 67.97% |
| Nettovinstmarginal | 21.93% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 5.7% |
Hur har 1M9 utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/28 21:28 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/28 00:00 |
| Intäkter | 2025/10/31 |
| Årlig intjäning | 2025/10/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
One Media iP Group Plc bevakas av 1 analytiker. 1 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Peter Renton | Cavendish |