ProSiebenSat.1 Media (PSM) Aktievy
ProSiebenSat.1 Media SE är verksamt som medieföretag i Tyskland, Österrike, Schweiz, USA och internationellt. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 5/6 |
| Framtida tillväxt | 3/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 1/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
PSM Community Fair Values
See what 8 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
ProSiebenSat.1 Media SE Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | €3.96 |
| 52 veckors högsta | €8.53 |
| 52 veckors lägsta | €3.66 |
| Beta | 1.16 |
| 1 månads förändring | -3.84% |
| 3 månaders förändring | -13.99% |
| 1 års förändring | -44.89% |
| 3 års förändring | -49.35% |
| 5 års förändring | -79.06% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -87.86% |
Senaste nyheter och uppdateringar
PSM: Future Upside Will Rely On Delivering Against Revised Earnings Assumptions
Analysts have nudged their price target for ProSiebenSat.1 Media slightly lower, trimming fair value from €5.70 to €5.53. They cited updated assumptions for revenue growth, profit margins, discount rate and future P/E as the key drivers behind the revision.PSM: Future Upside Will Depend On Executing Against Reset Earnings Framework
Narrative Update on ProSiebenSat.1 Media The updated analyst price target for ProSiebenSat.1 Media has shifted from €6.18 to €5.70. Analysts cite adjustments to fair value, discount rate, revenue growth, profit margin and future P/E assumptions following recent, more positive research attention on the shares.Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| PSM | DE Media | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 1.1% | 1.9% | 2.8% |
| 1Y | -44.9% | -18.1% | 1.4% |
Avkastning vs industri: PSM presterade sämre än German Media branschen som gav -18.1 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: PSM presterade sämre än German marknaden som gav 1.4 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| PSM volatility | |
|---|---|
| PSM Average Weekly Movement | 4.4% |
| Media Industry Average Movement | 5.4% |
| Market Average Movement | 6.0% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 12.8% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: PSM har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: PSM s veckovolatilitet ( 4% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1984 | 5,961 | Marco Giordani | www.prosiebensat1.com |
ProSiebenSat.1 Media SE är verksamt som medieföretag i Tyskland, Österrike, Schweiz, USA och internationellt. Verksamheten bedrivs genom tre segment: Underhållning, Dating & Video samt Commerce & Ventures. Segmentet Underhållning driver fri-TV-stationer och digitala plattformar, såsom SAT.1, ProSieben, Kabel Eins, sixx, SAT.1 Gold, ProSieben MAXX och Kabel Eins Doku, samt PULS4, PULS24, ATV I, ATV II och PLUS 8.
ProSiebenSat.1 Media SE Sammanfattning av grunderna
| PSM grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €921.93m |
| Vinst(TTM) | -€150.00m |
| Intäkter(TTM) | €3.60b |
Är PSM övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| PSM resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | €3.60b |
| Kostnad för intäkter | €2.54b |
| Bruttovinst | €1.05b |
| Övriga kostnader | €1.20b |
| Intäkter | -€150.00m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
Aug 06, 2026
| Vinst per aktie (EPS) | -0.64 |
| Bruttomarginal | 29.26% |
| Nettovinstmarginal | -4.17% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 163.9% |
Hur har PSM utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Ger PSM en tillförlitlig utdelning?
Se PSM utdelningshistorik och jämförelsetal| ProSiebenSat.1 Media datum för utdelning | |
|---|---|
| Ex utdelningsdag | May 21 2026 |
| Utbetalningsdag för utdelning | May 26 2026 |
| Dagar till Ex-utdelning | 7 days |
| Dagar till utdelningsdag | 2 days |
Ger PSM en tillförlitlig utdelning?
Se PSM utdelningshistorik och jämförelsetalFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/26 09:23 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/26 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
ProSiebenSat.1 Media SE bevakas av 25 analytiker. 7 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| JULIEN ROCH | Barclays |
| Sarah Simon | Berenberg |
| Annick Maas | Bernstein |