Hemlo Mining (MU4) Aktievy
Hemlo Mining Corp. bedriver produktion och drift av guldgruvetillgångar i Kanada. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 4/6 |
| Framtida tillväxt | 4/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 5/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
Belöningar
Riskanalys
MU4 Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Hemlo Mining Corp. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | CA$3.66 |
| 52 veckors högsta | CA$5.13 |
| 52 veckors lägsta | CA$3.10 |
| Beta | 0.61 |
| 1 månads förändring | 1.67% |
| 3 månaders förändring | -24.51% |
| 1 års förändring | n/a |
| 3 års förändring | n/a |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -8.25% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| MU4 | DE Metals and Mining | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -1.6% | 1.7% | 2.4% |
| 1Y | n/a | 73.6% | 1.2% |
Avkastning vs industri: Otillräcklig data för att avgöra hur MU4 presterade mot German Metals and Mining branschen.
Avkastning vs Marknaden: Otillräcklig data för att avgöra hur MU4 presterade mot German marknaden.
Prisvolatilitet
| MU4 volatility | |
|---|---|
| MU4 Average Weekly Movement | 10.9% |
| Metals and Mining Industry Average Movement | 9.9% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.4% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: MU4 s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: Otillräcklig data för att fastställa MU4 s volatilitetsförändring under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2025 | 294 | Jason Kosec | hemlomining.com |
Hemlo Mining Corp. bedriver produktion och drift av guldgruvetillgångar i Kanada. Dess flaggskeppstillgång är den 100% ägda Hemlo guldgruvan som täcker mer än 45.000 hektar och ligger cirka 35 km öster om Marathon i nordvästra Ontario, Kanada. Hemlo Mining Corp. var tidigare känt som Carcetti Capital Corp. och bytte namn till Hemlo Mining Corp. i november 2025.
Hemlo Mining Corp. Sammanfattning av grunderna
| MU4 grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €1.13b |
| Vinst(TTM) | -€12.74m |
| Intäkter(TTM) | €160.49m |
Är MU4 övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| MU4 resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$186.27m |
| Kostnad för intäkter | US$113.13m |
| Bruttovinst | US$73.14m |
| Övriga kostnader | US$87.92m |
| Intäkter | -US$14.79m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -0.05 |
| Bruttomarginal | 39.26% |
| Nettovinstmarginal | -7.94% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 25.7% |
Hur har MU4 utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/25 07:52 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/22 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Hemlo Mining Corp. bevakas av 7 analytiker. 4 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Garett Ursu | ATB Cormark Historical (Cormark Securities) |
| Kevin O'Halloran | BMO Capital Markets Equity Research |
| Christopher Brown | Canaccord Genuity |