Alma Metals (BP60) Aktievy
Alma Metals Limited ägnar sig åt prospektering av metalltillgångar i Australien. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 1/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
BP60 Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Alma Metals Limited Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | AU$0.0075 |
| 52 veckors högsta | AU$0.012 |
| 52 veckors lägsta | AU$0.0005 |
| Beta | 1.81 |
| 1 månads förändring | 7.14% |
| 3 månaders förändring | -16.67% |
| 1 års förändring | 400.00% |
| 3 års förändring | 275.00% |
| 5 års förändring | -25.00% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -99.03% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| BP60 | DE Metals and Mining | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -6.3% | 4.1% | 3.9% |
| 1Y | 400.0% | 77.9% | 2.6% |
Avkastning vs industri: BP60 översteg German Metals and Mining branschen som gav 77.9 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: BP60 översteg German marknaden som gav 2.6 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| BP60 volatility | |
|---|---|
| BP60 Average Weekly Movement | 27.7% |
| Metals and Mining Industry Average Movement | 9.9% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 12.9% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: BP60 s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: BP60 s veckovolatilitet har minskat från 41% till 28% under det senaste året, men är fortfarande högre än 75 % av German aktier.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2006 | n/a | Frazer Metallica | www.almametals.com.au |
Alma Metals Limited ägnar sig åt prospektering av metallfyndigheter i Australien. Bolaget prospekterar främst efter koppar-, molybden- och guldfyndigheter. Bolaget har intressen i Briggs, Mannersley och Fig Tree Hill Porphyry Copper-projektet som omfattar tre undersökningstillstånd för mineraler med en total yta på cirka 245 kvadratkilometer i Queensland, Australien.
Alma Metals Limited Sammanfattning av grunderna
| BP60 grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €22.46m |
| Vinst(TTM) | -€1.41m |
| Intäkter(TTM) | n/a |
Är BP60 övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| BP60 resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | AU$0 |
| Kostnad för intäkter | AU$0 |
| Bruttovinst | AU$0 |
| Övriga kostnader | AU$2.29m |
| Intäkter | -AU$2.29m |
Senast redovisade vinst
Dec 31, 2025
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -0.00088 |
| Bruttomarginal | 0.00% |
| Nettovinstmarginal | 0.00% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0% |
Hur har BP60 utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/25 11:59 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/25 00:00 |
| Intäkter | 2025/12/31 |
| Årlig intjäning | 2025/06/30 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Alma Metals Limited bevakas av 0 analytiker. 0 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.