Advanced Energy Minerals (AD5) Aktievy
Advanced Energy Minerals Limited är verksamt inom produktion och leverans av aluminiumoxid med hög renhet, aluminiumderivat och aluminiumkloridprodukter i Australien, Kanada och Japan. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 4/6 |
| Framtida tillväxt | 6/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 5/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
Belöningar
Riskanalys
AD5 Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Advanced Energy Minerals Limited Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | AU$0.22 |
| 52 veckors högsta | AU$0.29 |
| 52 veckors lägsta | AU$0.21 |
| Beta | 0 |
| 1 månads förändring | -11.78% |
| 3 månaders förändring | n/a |
| 1 års förändring | n/a |
| 3 års förändring | n/a |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -11.64% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| AD5 | DE Chemicals | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -2.6% | -0.8% | 0.7% |
| 1Y | n/a | 3.8% | 2.0% |
Avkastning vs industri: Otillräcklig data för att avgöra hur AD5 presterade mot German Chemicals branschen.
Avkastning vs Marknaden: Otillräcklig data för att avgöra hur AD5 presterade mot German marknaden.
Prisvolatilitet
| AD5 volatility | |
|---|---|
| AD5 Average Weekly Movement | 10.0% |
| Chemicals Industry Average Movement | 5.7% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.1% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: AD5 s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: Otillräcklig data för att fastställa AD5 s volatilitetsförändring under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2001 | n/a | Mick Adams | aemhpa.com |
Advanced Energy Minerals Limited är verksamt inom produktion och leverans av aluminiumoxid med hög renhet, aluminiumderivat och aluminiumkloridprodukter i Australien, Kanada och Japan. Företaget driver Cap-Chat-anläggningen som använder klorlakningsprocessen för kristallisering vid aluminiumproduktion. Bland produkterna finns alfa-aluminiumoxid, gamma-aluminiumoxid, aluminiumklorider och puckar tillverkade av komprimerad aluminiumoxid.
Advanced Energy Minerals Limited Sammanfattning av grunderna
| AD5 grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €145.30m |
| Vinst(TTM) | -€17.66m |
| Intäkter(TTM) | €383.47k |
Är AD5 övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| AD5 resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | AU$622.32k |
| Kostnad för intäkter | AU$2.96m |
| Bruttovinst | -AU$2.33m |
| Övriga kostnader | AU$26.33m |
| Intäkter | -AU$28.66m |
Senast redovisade vinst
Dec 31, 2025
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -0.049 |
| Bruttomarginal | -375.21% |
| Nettovinstmarginal | -4,605.82% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 6.7% |
Hur har AD5 utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/29 18:31 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/29 00:00 |
| Intäkter | 2025/12/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Advanced Energy Minerals Limited bevakas av 3 analytiker. 2 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Conor O’Prey | Canaccord Genuity |
| Matthew Hope | Ord Minnett Limited |
| Patrick Wilson | Ord Minnett Limited |