Australian Silica Quartz Group (4B4) Aktievy
Australian Silica Quartz Group Ltd., tillsammans med sina dotterbolag, bedriver förvärv, prospektering och utveckling av fastigheter med kvarts från hårda bergarter och högkvalitativ silikasand i Australien. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 1/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
4B4 Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Australian Silica Quartz Group Ltd. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | AU$0.009 |
| 52 veckors högsta | AU$0.018 |
| 52 veckors lägsta | AU$0.0065 |
| Beta | 0.30 |
| 1 månads förändring | -10.00% |
| 3 månaders förändring | -18.18% |
| 1 års förändring | 12.50% |
| 3 års förändring | -57.14% |
| 5 års förändring | -92.24% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -94.00% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| 4B4 | DE Metals and Mining | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -10.0% | 1.7% | 2.4% |
| 1Y | 12.5% | 73.6% | 1.2% |
Avkastning vs industri: 4B4 presterade sämre än German Metals and Mining branschen som gav 73.6 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: 4B4 översteg German marknaden som gav 1.2 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| 4B4 volatility | |
|---|---|
| 4B4 Average Weekly Movement | 22.6% |
| Metals and Mining Industry Average Movement | 9.9% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.4% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: 4B4 s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: 4B4 s veckovolatilitet har minskat från 32% till 23% under det senaste året, men är fortfarande högre än 75 % av German aktier.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2006 | n/a | Sam Middlemas | www.asqg.com.au/IRM/content/default.aspx |
Australian Silica Quartz Group Ltd., tillsammans med sina dotterbolag, bedriver förvärv, prospektering och utveckling av fastigheter med kvarts från hårda bergarter och högkvalitativ silikasand i Australien. Bolaget prospekterar även efter nickel, koppar, platinagruppselement, bauxit och raffinerade aluminiumoxidfyndigheter. Bolaget var tidigare känt som Bauxite Resources Limited och bytte namn till Australian Silica Quartz Group Ltd.
Australian Silica Quartz Group Ltd. Sammanfattning av grunderna
| 4B4 grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €3.67m |
| Vinst(TTM) | -€647.17k |
| Intäkter(TTM) | €31.96k |
Är 4B4 övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| 4B4 resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | AU$52.01k |
| Kostnad för intäkter | AU$0 |
| Bruttovinst | AU$52.01k |
| Övriga kostnader | AU$1.11m |
| Intäkter | -AU$1.05m |
Senast redovisade vinst
Dec 31, 2025
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -0.0033 |
| Bruttomarginal | 100.00% |
| Nettovinstmarginal | -2,025.06% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0% |
Hur har 4B4 utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/25 21:13 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/22 00:00 |
| Intäkter | 2025/12/31 |
| Årlig intjäning | 2025/06/30 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Australian Silica Quartz Group Ltd. bevakas av 0 analytiker. 0 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.