This company listing is no longer active
Eurobattery Minerals (EBM0) Aktievy
Operates as a mining company in Finland and Spain. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 3/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 5/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
EBM0 Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Eurobattery Minerals AB Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | SEK 0.088 |
| 52 veckors högsta | SEK 0.11 |
| 52 veckors lägsta | SEK 0.073 |
| Beta | 0.38 |
| 1 månads förändring | n/a |
| 3 månaders förändring | n/a |
| 1 års förändring | n/a |
| 3 års förändring | n/a |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 17.33% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| EBM0 | DE Metals and Mining | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 3.5% | 4.1% | 3.9% |
| 1Y | n/a | 77.9% | 2.6% |
Avkastning vs industri: Otillräcklig data för att avgöra hur EBM0 presterade mot German Metals and Mining branschen.
Avkastning vs Marknaden: Otillräcklig data för att avgöra hur EBM0 presterade mot German marknaden.
Prisvolatilitet
| EBM0 volatility | |
|---|---|
| EBM0 Average Weekly Movement | n/a |
| Metals and Mining Industry Average Movement | 9.9% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 12.9% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: EBM0 har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: Otillräcklig data för att fastställa EBM0 s volatilitetsförändring under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2009 | 2 | Roberto Martínez | eurobatteryminerals.com |
Eurobattery Minerals AB Sammanfattning av grunderna
| EBM0 grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €1.93m |
| Vinst(TTM) | -€1.56m |
| Intäkter(TTM) | n/a |
Är EBM0 övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| EBM0 resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | SEK 0 |
| Kostnad för intäkter | SEK 0 |
| Bruttovinst | SEK 0 |
| Övriga kostnader | SEK 17.65m |
| Intäkter | -SEK 17.65m |
Senast redovisade vinst
Jun 30, 2023
Nästa vinstdatum
Feb 22, 2024
| Vinst per aktie (EPS) | -0.48 |
| Bruttomarginal | 0.00% |
| Nettovinstmarginal | 0.00% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0% |
Hur har EBM0 utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2024/02/08 04:55 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2024/02/08 00:00 |
| Intäkter | 2023/06/30 |
| Årlig intjäning | 2022/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Eurobattery Minerals AB bevakas av 1 analytiker. av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Levent Yilmaz | mwb research AG |