ZIVO Bioscience (9R80) Aktievy
Engages in licensing and selling natural bioactive ingredients derived from its proprietary algae cultures to animal, human, and dietary supplement and medical food manufacturers. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 0/6 |
| Framtida tillväxt | 2/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 2/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
9R80 Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
ZIVO Bioscience, Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$3.63 |
| 52 veckors högsta | US$13.68 |
| 52 veckors lägsta | US$3.63 |
| Beta | 0.021 |
| 1 månads förändring | 0% |
| 3 månaders förändring | -0.82% |
| 1 års förändring | n/a |
| 3 års förändring | n/a |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -82.71% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| 9R80 | DE Personal Products | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0% | 4.3% | 1.6% |
| 1Y | n/a | -6.7% | 2.2% |
Avkastning vs industri: Otillräcklig data för att avgöra hur 9R80 presterade mot German Personal Products branschen.
Avkastning vs Marknaden: Otillräcklig data för att avgöra hur 9R80 presterade mot German marknaden.
Prisvolatilitet
| 9R80 volatility | |
|---|---|
| 9R80 Average Weekly Movement | n/a |
| Personal Products Industry Average Movement | 5.2% |
| Market Average Movement | 6.0% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.2% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: 9R80 har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: Otillräcklig data för att fastställa 9R80 s volatilitetsförändring under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| n/a | 8 | John Payne | www.zivobioscience.com |
ZIVO Bioscience, Inc. Sammanfattning av grunderna
| 9R80 grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €21.65m |
| Vinst(TTM) | -€7.80m |
| Intäkter(TTM) | €14.53k |
Är 9R80 övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| 9R80 resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$15.85k |
| Kostnad för intäkter | US$8.37k |
| Bruttovinst | US$7.48k |
| Övriga kostnader | US$8.52m |
| Intäkter | -US$8.51m |
Senast redovisade vinst
Sep 30, 2023
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -3.10 |
| Bruttomarginal | 47.19% |
| Nettovinstmarginal | -53,687.27% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | -125.2% |
Hur har 9R80 utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2024/01/23 11:24 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2023/10/26 00:00 |
| Intäkter | 2023/09/30 |
| Årlig intjäning | 2022/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
ZIVO Bioscience, Inc. bevakas av 1 analytiker. 1 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Anthony Vendetti | Maxim Group |