Elixinol Wellness (E8M) Aktievy
Elixinol Wellness Limited, ett holdingbolag, tillhandahåller hälsosamma produkter i Australien, Nord- och Sydamerika samt internationellt. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 2/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 2/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
E8M Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Elixinol Wellness Limited Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | AU$0.0025 |
| 52 veckors högsta | AU$0.011 |
| 52 veckors lägsta | AU$0.002 |
| Beta | 2.15 |
| 1 månads förändring | -16.67% |
| 3 månaders förändring | -37.50% |
| 1 års förändring | -58.33% |
| 3 års förändring | -94.32% |
| 5 års förändring | -99.57% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -99.90% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| E8M | DE Personal Products | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -72.2% | 0.8% | 2.4% |
| 1Y | -58.3% | -11.8% | 1.2% |
Avkastning vs industri: E8M presterade sämre än German Personal Products branschen som gav -11.8 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: E8M presterade sämre än German marknaden som gav 1.2 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| E8M volatility | |
|---|---|
| E8M Average Weekly Movement | 70.4% |
| Personal Products Industry Average Movement | 5.2% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.4% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: E8M s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: E8M s veckovolatilitet har ökat från 40% till 70% under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2017 | n/a | Natalie Butler | www.elixinolwellness.com |
Elixinol Wellness Limited, ett holdingbolag, tillhandahåller hälsosamma produkter i Australien, Nord- och Sydamerika samt internationellt. Företaget tillhandahåller ingredienser för human nutrition, human wellness, pet wellness och superfood under varumärkena Hemp Foods Australia, Mt Elephant, The Healthy Chef, Soul Foods, Ananda Equine och Field Day. Produkterna distribueras via livsmedels-, grossist- och e-handelskanaler till kunder med egna varumärken samt till livsmedels-, dryckes- och skönhetstillverkare.
Elixinol Wellness Limited Sammanfattning av grunderna
| E8M grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €1.78m |
| Vinst(TTM) | -€3.38m |
| Intäkter(TTM) | €9.52m |
Är E8M övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| E8M resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | AU$15.50m |
| Kostnad för intäkter | AU$9.79m |
| Bruttovinst | AU$5.71m |
| Övriga kostnader | AU$11.21m |
| Intäkter | -AU$5.50m |
Senast redovisade vinst
Dec 31, 2025
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -0.013 |
| Bruttomarginal | 36.86% |
| Nettovinstmarginal | -35.48% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 45.0% |
Hur har E8M utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/25 15:00 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/22 00:00 |
| Intäkter | 2025/12/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Elixinol Wellness Limited bevakas av 2 analytiker. 0 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| John Hester | Bell Potter |
| Siddharth Rajeev | Fundamental Research Corp. |