DocCheck (AJ91) Aktievy
DocCheck AG erbjuder marknadsförings- och e-handelstjänster för hälso- och sjukvårdssektorn i Europa. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 2/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 3/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 3/6 |
Belöningar
Riskanalys
AJ91 Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
DocCheck AG Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | €13.20 |
| 52 veckors högsta | €15.90 |
| 52 veckors lägsta | €10.80 |
| Beta | 0.93 |
| 1 månads förändring | 5.60% |
| 3 månaders förändring | 2.33% |
| 1 års förändring | 9.09% |
| 3 års förändring | -2.22% |
| 5 års förändring | -55.41% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -52.31% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| AJ91 | DE Healthcare Services | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -13.7% | -0.5% | 2.8% |
| 1Y | 9.1% | 17.8% | 1.4% |
Avkastning vs industri: AJ91 presterade sämre än German Healthcare Services branschen som gav 17.8 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: AJ91 översteg German marknaden som gav 1.4 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| AJ91 volatility | |
|---|---|
| AJ91 Average Weekly Movement | 5.9% |
| Healthcare Services Industry Average Movement | 5.9% |
| Market Average Movement | 6.0% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 12.8% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: AJ91 har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: AJ91 s veckovolatilitet ( 6% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1990 | 414 | Frank Antwerpes | www.doccheck.ag |
DocCheck AG erbjuder marknadsförings- och e-handelstjänster för hälso- och sjukvårdssektorn i Europa. Företaget driver DocCheck-portalen för informationsutbyte på Internet och är även involverat i onlineannonsering, marknadsundersökningar och studier för aktörer på hälsovårdsmarknaden. Bolaget utvecklar och implementerar också kommunikationsstrategier för media inom hälsovårdssektorn och business-to-business-sektorn.
DocCheck AG Sammanfattning av grunderna
| AJ91 grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €66.97m |
| Vinst(TTM) | €5.33m |
| Intäkter(TTM) | €55.32m |
Är AJ91 övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| AJ91 resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | €55.32m |
| Kostnad för intäkter | €40.75m |
| Bruttovinst | €14.57m |
| Övriga kostnader | €9.23m |
| Intäkter | €5.33m |
Senast redovisade vinst
Dec 31, 2025
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 1.05 |
| Bruttomarginal | 26.33% |
| Nettovinstmarginal | 9.64% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0% |
Hur har AJ91 utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Ger AJ91 en tillförlitlig utdelning?
Se AJ91 utdelningshistorik och jämförelsetal| DocCheck datum för utdelning | |
|---|---|
| Ex utdelningsdag | May 29 2026 |
| Utbetalningsdag för utdelning | Jun 02 2026 |
| Dagar till Ex-utdelning | 1 day |
| Dagar till utdelningsdag | 5 days |
Ger AJ91 en tillförlitlig utdelning?
Se AJ91 utdelningshistorik och jämförelsetalFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/27 22:58 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/27 00:00 |
| Intäkter | 2025/12/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
DocCheck AG bevakas av 0 analytiker. 0 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.