OPAL Fuels (X3G) Aktievy
OPAL Fuels Inc. och dess dotterbolag bedriver produktion och distribution av förnybar naturgas (RNG) för användning som fordonsbränsle för tunga och medeltunga lastbilsflottor i hela USA. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 0/6 |
| Framtida tillväxt | 4/6 |
| Tidigare resultat | 5/6 |
| Finansiell hälsa | 2/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
X3G Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
OPAL Fuels Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$1.69 |
| 52 veckors högsta | US$2.42 |
| 52 veckors lägsta | US$1.63 |
| Beta | 0.76 |
| 1 månads förändring | -17.96% |
| 3 månaders förändring | -0.59% |
| 1 års förändring | n/a |
| 3 års förändring | n/a |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -23.70% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| X3G | DE Oil and Gas | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 3.7% | -0.3% | 2.4% |
| 1Y | n/a | 60.4% | 1.2% |
Avkastning vs industri: Otillräcklig data för att avgöra hur X3G presterade mot German Oil and Gas branschen.
Avkastning vs Marknaden: Otillräcklig data för att avgöra hur X3G presterade mot German marknaden.
Prisvolatilitet
| X3G volatility | |
|---|---|
| X3G Average Weekly Movement | 12.7% |
| Oil and Gas Industry Average Movement | 9.0% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.4% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: X3G s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: Otillräcklig data för att fastställa X3G s volatilitetsförändring under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1998 | 331 | Adam Comora | opalfuels.com |
OPAL Fuels Inc. bedriver tillsammans med sina dotterbolag produktion och distribution av förnybar naturgas (RNG) som används som fordonsbränsle för tunga och medeltunga lastbilsflottor i hela USA. Företaget designar, utvecklar, bygger, driver och underhåller också tankstationer för lastbilsflottor som använder naturgas för att ersätta diesel som transportbränsle. Dessutom är bolaget involverat i design, utveckling och konstruktion av tankstationer för vätgas.
OPAL Fuels Inc. Sammanfattning av grunderna
| X3G grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €325.23m |
| Vinst(TTM) | €1.62m |
| Intäkter(TTM) | €290.31m |
Är X3G övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| X3G resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$336.94m |
| Kostnad för intäkter | US$248.68m |
| Bruttovinst | US$88.26m |
| Övriga kostnader | US$86.39m |
| Intäkter | US$1.88m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 0.062 |
| Bruttomarginal | 26.19% |
| Nettovinstmarginal | 0.56% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 87.4% |
Hur har X3G utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/25 16:21 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/22 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
OPAL Fuels Inc. bevakas av 9 analytiker. 4 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Ryan Pfingst | B. Riley Securities, Inc. |
| Adam Bubes | Goldman Sachs |
| Martin Malloy | Johnson Rice & Company, L.L.C. |