Coelacanth Energy (V0M) Aktievy
Coelacanth Energy Inc. är ett olje- och naturgasbolag som bedriver förvärv, utveckling, prospektering och produktion av olje- och naturgasreserver i nordöstra British Columbia i Kanada. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 1/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 2/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
V0M Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Coelacanth Energy Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | CA$0.52 |
| 52 veckors högsta | CA$0.58 |
| 52 veckors lägsta | CA$0.47 |
| Beta | 0.72 |
| 1 månads förändring | 3.83% |
| 3 månaders förändring | -2.83% |
| 1 års förändring | -5.50% |
| 3 års förändring | n/a |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 0% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| V0M | DE Oil and Gas | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -1.9% | -0.3% | 2.4% |
| 1Y | -5.5% | 60.4% | 1.2% |
Avkastning vs industri: V0M presterade sämre än German Oil and Gas branschen som gav 60.4 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: V0M presterade sämre än German marknaden som gav 1.2 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| V0M volatility | |
|---|---|
| V0M Average Weekly Movement | 5.9% |
| Oil and Gas Industry Average Movement | 9.0% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.4% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: V0M har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: V0M s veckovolatilitet ( 6% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2022 | 13 | Rob Zakresky | www.coelacanth.ca |
Coelacanth Energy Inc. är ett olje- och naturgasbolag som bedriver förvärv, utveckling, prospektering och produktion av olje- och naturgasreserver i nordöstra British Columbia i Kanada. Bolaget äger cirka 142.700 acres netto mark i Two Rivers-området i nordöstra British Columbia. Coelacanth Energy Inc. bildades 2022 och har sitt huvudkontor i Calgary, Kanada.
Coelacanth Energy Inc. Sammanfattning av grunderna
| V0M grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €335.93m |
| Vinst(TTM) | -€6.88m |
| Intäkter(TTM) | €15.74m |
Är V0M övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| V0M resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | CA$25.23m |
| Kostnad för intäkter | CA$10.58m |
| Bruttovinst | CA$14.66m |
| Övriga kostnader | CA$25.68m |
| Intäkter | -CA$11.03m |
Senast redovisade vinst
Dec 31, 2025
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -0.017 |
| Bruttomarginal | 58.08% |
| Nettovinstmarginal | -43.70% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 48.8% |
Hur har V0M utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/25 21:34 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/22 00:00 |
| Intäkter | 2025/12/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Coelacanth Energy Inc. bevakas av 7 analytiker. 2 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Trevor Reynolds | Acumen Capital Finance Partners Limited |
| Patrick O'Rourke | ATB Cormark |
| Laique Ahmad Amir Arif | ATB Cormark |