Solstad Maritime (O6O) Aktievy
Solstad Maritime Holding AS tillhandahåller sjöfartstjänster till offshore-energibranschen i Nordsjön, Nord- och Centralamerika, Medelhavet och övriga Europa, Afrika, Sydamerika, Australien och Asien. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 5/6 |
| Framtida tillväxt | 1/6 |
| Tidigare resultat | 3/6 |
| Finansiell hälsa | 3/6 |
| Utdelningar | 3/6 |
Belöningar
Riskanalys
O6O Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Solstad Maritime ASA Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | NOK 2.44 |
| 52 veckors högsta | NOK 2.65 |
| 52 veckors lägsta | NOK 1.36 |
| Beta | 0 |
| 1 månads förändring | -6.69% |
| 3 månaders förändring | 20.49% |
| 1 års förändring | 36.24% |
| 3 års förändring | n/a |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 26.95% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| O6O | DE Energy Services | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -5.4% | -3.0% | 2.4% |
| 1Y | 36.2% | 65.3% | 1.2% |
Avkastning vs industri: O6O presterade sämre än German Energy Services branschen som gav 65.3 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: O6O översteg German marknaden som gav 1.2 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| O6O volatility | |
|---|---|
| O6O Average Weekly Movement | 5.6% |
| Energy Services Industry Average Movement | 5.6% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.4% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: O6O har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: O6O s veckovolatilitet ( 6% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2023 | 1,364 | Lars Solstad | www.solstad.com |
Solstad Maritime Holding AS tillhandahåller maritima tjänster till offshore-energibranschen i Nordsjön, Nord- och Centralamerika, Medelhavet och övriga Europa, Afrika, Sydamerika, Australien och Asien. Bolaget är verksamt inom tre segment: AHTS (Anchor handling tug supply vessels), Construction Service Vessels och Services. Företaget har 10 avancerade AHTS-fartyg och 22 fartyg för byggservice.
Solstad Maritime ASA Sammanfattning av grunderna
| O6O grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €1.18b |
| Vinst(TTM) | €201.79m |
| Intäkter(TTM) | €527.58m |
Är O6O övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| O6O resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$614.25m |
| Kostnad för intäkter | US$176.25m |
| Bruttovinst | US$438.01m |
| Övriga kostnader | US$203.06m |
| Intäkter | US$234.95m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
Jul 15, 2026
| Vinst per aktie (EPS) | 0.50 |
| Bruttomarginal | 71.31% |
| Nettovinstmarginal | 38.25% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 63.7% |
Hur har O6O utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Företagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/25 15:50 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/22 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Solstad Maritime ASA bevakas av 4 analytiker. 4 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Jørgen Lande | Danske Bank |
| Kristian Aarli | DNB Carnegie |
| Truls Olsen | Fearnley Securities |