TXO Partners (7OJ) Aktievy
An oil and natural gas company, focuses on the acquisition, development, optimization, and exploitation of conventional oil, natural gas, and natural gas liquid reserves in North America. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 2/6 |
| Framtida tillväxt | 5/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 4/6 |
| Utdelningar | 2/6 |
7OJ Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
TXO Partners, L.P. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$18.98 |
| 52 veckors högsta | US$20.63 |
| 52 veckors lägsta | US$15.65 |
| Beta | 0 |
| 1 månads förändring | 0% |
| 3 månaders förändring | -4.28% |
| 1 års förändring | -3.49% |
| 3 års förändring | n/a |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -6.71% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| 7OJ | DE Oil and Gas | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0% | -0.3% | 3.9% |
| 1Y | -3.5% | 56.4% | 2.6% |
Avkastning vs industri: 7OJ översteg German Oil and Gas branschen som gav 56.4 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: 7OJ presterade sämre än German marknaden som gav 2.6 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| 7OJ volatility | |
|---|---|
| 7OJ Average Weekly Movement | n/a |
| Oil and Gas Industry Average Movement | 9.0% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 12.9% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: 7OJ har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: Otillräcklig data för att fastställa 7OJ s volatilitetsförändring under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2012 | 187 | Bob Simpson | www.txopartners.com |
TXO Partners, L.P. Sammanfattning av grunderna
| 7OJ grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €682.69m |
| Vinst(TTM) | -€154.85m |
| Intäkter(TTM) | €257.76m |
Är 7OJ övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| 7OJ resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$286.59m |
| Kostnad för intäkter | US$139.57m |
| Bruttovinst | US$147.02m |
| Övriga kostnader | US$319.20m |
| Intäkter | -US$172.17m |
Senast redovisade vinst
Jun 30, 2024
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -4.48 |
| Bruttomarginal | 51.30% |
| Nettovinstmarginal | -60.08% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 1.2% |
Hur har 7OJ utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Företagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2024/08/21 17:13 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2024/05/24 00:00 |
| Intäkter | 2024/06/30 |
| Årlig intjäning | 2023/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
TXO Partners, L.P. bevakas av 4 analytiker. 1 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Brian Velie | Capital One Securities, Inc. |
| John Phillips Johnston | Capital One Securities, Inc. |
| John Freeman | Raymond James & Associates |