Gimv (GI3) Aktievy
Gimv NV är ett private equity- och venture capital-företag som specialiserar sig på direktinvesteringar och fond-i-fond-investeringar. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 4/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 2/6 |
| Finansiell hälsa | 4/6 |
| Utdelningar | 2/6 |
GI3 Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Gimv NV Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | €49.15 |
| 52 veckors högsta | €49.25 |
| 52 veckors lägsta | €40.55 |
| Beta | 0.51 |
| 1 månads förändring | 4.69% |
| 3 månaders förändring | 5.47% |
| 1 års förändring | 8.38% |
| 3 års förändring | 11.07% |
| 5 års förändring | -6.20% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -6.91% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| GI3 | DE Capital Markets | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 3.3% | 0.5% | 1.6% |
| 1Y | 8.4% | 4.8% | 2.2% |
Avkastning vs industri: GI3 översteg German Capital Markets branschen som gav 4.8 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: GI3 översteg German marknaden som gav 2.2 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| GI3 volatility | |
|---|---|
| GI3 Average Weekly Movement | 2.7% |
| Capital Markets Industry Average Movement | 4.9% |
| Market Average Movement | 6.0% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.2% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: GI3 har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: GI3 s veckovolatilitet ( 3% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1980 | 95 | Koen Dejonckheere | www.gimv.com/en/ |
Gimv NV är ett private equity- och venture capital-företag som specialiserar sig på direktinvesteringar och fond-i-fond-investeringar. För direktinvesteringar är företaget specialiserat på buyouts, tillväxtkapital, mellanmarknaden, skulder, aktieägarlån, sådd, nystartade företag, tidiga till medelstora företag, late venture, offentliga till privata transaktioner, små och medelstora företag, senare skede, mogna, ersättningskapital, bryggfinansiering och rekapitalisering. Inom fond-i-fond strävar man efter att investera i riskkapital- och private equity-fonder.
Gimv NV Sammanfattning av grunderna
| GI3 grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €1.81b |
| Vinst(TTM) | €231.08m |
| Intäkter(TTM) | €302.10m |
Är GI3 övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| GI3 resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | €302.10m |
| Kostnad för intäkter | €13.55m |
| Bruttovinst | €288.55m |
| Övriga kostnader | €57.46m |
| Intäkter | €231.08m |
Senast redovisade vinst
Dec 31, 2025
Nästa vinstdatum
Sep 03, 2026
| Vinst per aktie (EPS) | 6.29 |
| Bruttomarginal | 95.51% |
| Nettovinstmarginal | 76.49% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 17.5% |
Hur har GI3 utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Ger GI3 en tillförlitlig utdelning?
Se GI3 utdelningshistorik och jämförelsetal| Gimv datum för utdelning | |
|---|---|
| Ex utdelningsdag | Jun 01 2026 |
| Utbetalningsdag för utdelning | Jun 03 2026 |
| Dagar till Ex-utdelning | 4 days |
| Dagar till utdelningsdag | 6 days |
Ger GI3 en tillförlitlig utdelning?
Se GI3 utdelningshistorik och jämförelsetalFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/27 09:54 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/27 00:00 |
| Intäkter | 2025/12/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Gimv NV bevakas av 6 analytiker. 0 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Olivier Van Doosselaere | BNP Paribas |
| Alexi Gantelme | BNP Paribas |
| Kris Kippers | Degroof Petercam |