FactSet Research Systems (FA1) Aktievy
FactSet Research Systems Inc. är tillsammans med sina dotterbolag verksamt som en finansiell digital plattform och leverantör av företagslösningar för investeringsbranschen över hela världen. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 4/6 |
| Framtida tillväxt | 2/6 |
| Tidigare resultat | 4/6 |
| Finansiell hälsa | 3/6 |
| Utdelningar | 5/6 |
FA1 Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
FactSet Research Systems Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$200.00 |
| 52 veckors högsta | US$413.50 |
| 52 veckors lägsta | US$159.45 |
| Beta | 0.69 |
| 1 månads förändring | 5.37% |
| 3 månaders förändring | 15.21% |
| 1 års förändring | -50.98% |
| 3 års förändring | -44.60% |
| 5 års förändring | -24.47% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 774.89% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| FA1 | DE Capital Markets | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 5.1% | 0.5% | 1.6% |
| 1Y | -51.0% | 4.8% | 2.2% |
Avkastning vs industri: FA1 presterade sämre än German Capital Markets branschen som gav 4.8 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: FA1 presterade sämre än German marknaden som gav 2.2 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| FA1 volatility | |
|---|---|
| FA1 Average Weekly Movement | 6.4% |
| Capital Markets Industry Average Movement | 4.9% |
| Market Average Movement | 6.0% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.2% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: FA1 har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: FA1 s veckovolatilitet ( 6% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1978 | 12,840 | Sanoke Viswanathan | www.factset.com |
FactSet Research Systems Inc. är tillsammans med sina dotterbolag verksamt som leverantör av digitala finansiella plattformar och företagslösningar för investeringsbranschen över hela världen. Företaget tillhandahåller arbetsstationer, portföljanalys och datalösningar för företag, samt managed services för att stödja arbetsflöden för data, prestanda, risk och rapportering. Företaget erbjuder abonnemangsbaserad finansiell data och marknadsinformation om värdepapper, företag, branscher och personer som gör det möjligt för kunderna att undersöka investeringsidéer samt analysera, övervaka och förvalta sina portföljer.
FactSet Research Systems Inc. Sammanfattning av grunderna
| FA1 grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €7.23b |
| Vinst(TTM) | €505.50m |
| Intäkter(TTM) | €2.06b |
Är FA1 övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| FA1 resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$2.40b |
| Kostnad för intäkter | US$1.15b |
| Bruttovinst | US$1.25b |
| Övriga kostnader | US$659.21m |
| Intäkter | US$587.79m |
Senast redovisade vinst
Feb 28, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 16.13 |
| Bruttomarginal | 51.94% |
| Nettovinstmarginal | 24.48% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 64.3% |
Hur har FA1 utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Ger FA1 en tillförlitlig utdelning?
Se FA1 utdelningshistorik och jämförelsetal| FactSet Research Systems datum för utdelning | |
|---|---|
| Ex utdelningsdag | May 29 2026 |
| Utbetalningsdag för utdelning | Jun 18 2026 |
| Dagar till Ex-utdelning | 1 day |
| Dagar till utdelningsdag | 21 days |
Ger FA1 en tillförlitlig utdelning?
Se FA1 utdelningshistorik och jämförelsetalFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/27 07:52 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/27 00:00 |
| Intäkter | 2026/02/28 |
| Årlig intjäning | 2025/08/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
FactSet Research Systems Inc. bevakas av 29 analytiker. 16 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| null null | Argus Research Company |
| Manav Patnaik | Barclays |
| Edward Atorino | Benchmark Company |