Cass Information Systems (CC3) Aktievy
Cass Information Systems, Inc. tillhandahåller betalnings- och informationsbehandlingstjänster till tillverknings-, distributions- och detaljhandelsföretag i USA. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 0/6 |
| Framtida tillväxt | 2/6 |
| Tidigare resultat | 3/6 |
| Finansiell hälsa | 5/6 |
| Utdelningar | 5/6 |
Belöningar
Riskanalys
Inga risker upptäckta för CC3 från våra riskkontroller.
CC3 Community Fair Values
Create NarrativeSee what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Cass Information Systems, Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$39.60 |
| 52 veckors högsta | US$41.80 |
| 52 veckors lägsta | US$31.20 |
| Beta | 0.46 |
| 1 månads förändring | -1.00% |
| 3 månaders förändring | 7.61% |
| 1 års förändring | 5.88% |
| 3 års förändring | 8.20% |
| 5 års förändring | 5.88% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 27.74% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| CC3 | DE Diversified Financial | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 1.5% | 0.5% | 2.4% |
| 1Y | 5.9% | -20.0% | 1.2% |
Avkastning vs industri: CC3 översteg German Diversified Financial branschen som gav -20 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: CC3 översteg German marknaden som gav 1.2 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| CC3 volatility | |
|---|---|
| CC3 Average Weekly Movement | 3.4% |
| Diversified Financial Industry Average Movement | 5.3% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.4% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: CC3 har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: CC3 s veckovolatilitet ( 3% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1906 | 938 | Martin Resch | www.cassinfo.com |
Cass Information Systems, Inc. tillhandahåller betalnings- och informationsbehandlingstjänster till tillverknings-, distributions- och detaljhandelsföretag i USA. Bolaget är verksamt inom två segment, Information Services och Banking Services. Tjänsterna omfattar klassificering av fraktfakturor, betalningshantering, revision samt generering av redovisnings- och transportinformation.
Cass Information Systems, Inc. Sammanfattning av grunderna
| CC3 grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €505.92m |
| Vinst(TTM) | €26.97m |
| Intäkter(TTM) | €180.11m |
Är CC3 övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| CC3 resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$209.05m |
| Kostnad för intäkter | US$109.57m |
| Bruttovinst | US$99.48m |
| Övriga kostnader | US$68.18m |
| Intäkter | US$31.30m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 2.43 |
| Bruttomarginal | 47.59% |
| Nettovinstmarginal | 14.97% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 60.0% |
Hur har CC3 utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Ger CC3 en tillförlitlig utdelning?
Se CC3 utdelningshistorik och jämförelsetal| Cass Information Systems datum för utdelning | |
|---|---|
| Ex utdelningsdag | Jun 05 2026 |
| Utbetalningsdag för utdelning | Jun 15 2026 |
| Dagar till Ex-utdelning | 11 days |
| Dagar till utdelningsdag | 21 days |
Ger CC3 en tillförlitlig utdelning?
Se CC3 utdelningshistorik och jämförelsetalFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/25 10:43 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/22 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Cass Information Systems, Inc. bevakas av 3 analytiker. 1 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Michael Rose | Raymond James & Associates |
| Stephen Moss | Raymond James & Associates |
| Joseph Yanchunis | Raymond James & Associates |